Oto 56 pytań odnośnie rośliny jaką jest aloes. Pytania posegregujemy na kategorie:
Aloes jest sukulentem, czyli rośliną przystosowaną do życia z ograniczonym dostępem do wody przez co nauczył się ją gromadzić i dzięki temu jest taki soczysty.
Aloes, czyli zwłaszcza liście (poza kwiatami i owocami) zawiera delikatnie mleczny sok (prawie przeźroczysty ale jednak o barwie żółtawej lub brązowawej). Z kolei sok z aloesu zawiera niewielkie ilości węglowodanów oraz minimalne ilości błonnika oraz sodu. Aloes nie zawiera tłuszczu zatem popularny kosmetycznie olejek aloesowy jest wyłącznie maceratem liści aloesu w jakimś oleju nośnikowym jak olej rzepakowy czy olej sojowy.
Zalecana porcja dzienna to 50 ml czystego soku z aloesu.
Aloe barbadensis miller, czyli aloes zwyczajny, najlepiej pić świeżo wyciśnięty ze świeżo ściętych liści - w naszym klimacie jest to zadanie niezwykle trudne do wykonania, zatem pozostaje sok odtworzony. Koncentrat soku z liści aloesu może być liofilizowany - czyli suszony w niskiej temperaturze. Wiele soków z aloesu jest w ten sposób produkowanych - w wyniku ekstrakcji wodnej ekstraktu po dodaniu regulatora kwasowości jakim jest kwasek cytrynowy - rozlewane są do butelek, a potem aby się nie zepsuły - są pasteryzowane. Zatem jeśli producent dopuszcza użycie wysokiej temperatury przy pasteryzacji do zapewne także użył tańszej metody tuszenia wysoką temperaturą przy produkcji ekstraktu z soku przez transportem do kraju sprzedaży.
Zatem najlepszym rozwiązaniem wydaje się utworzyć ekstrakt soku z aloesu w niskiej temperaturze i rozrabiać go z wodą dopiero w domu bez dodawania konserwantów i na potrzeby aktualnego zużycia, aby się nie zepsuł. Jest to nowe i jeszcze mało popularne rozwiązanie, ale wydaje się mieć najwięcej sensu. Dlatego polecamy ten produkt: Koncentrat soku z aloesu bez pulpy
Aloes jest stosowany wewnętrznie jak i zewnętrznie. Wewnętrzne stosowanie ma na celu skorzystanie ze składników odżywczych aloesu (witaminy, minerały, enzymy, ligninę itp.), a także jego wpływu na zdrowie jamy ustnej (przy zwalczaniu próchnicy, a właściwie bakterii ją powodujących).
Wiele produktów z aloesu można kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Roślinę jaką jest aloes można kupić w wielu wariantach w Internecie lub w sklepach ogrodniczych np. w Warszawie.
Aloes zwyczajny rośnie głównie w Afryce, Azji, Europie południowej, Ameryce, czyli w regionach suchych. Za to uprawiany w doniczkach w warunkach domowych jest na całym świecie.
Ze względu na możliwość reakcji alergicznych na spożycie aloesu nie należy go podawać kobietom w ciąży a także karmiącym piersią. Także należy zachować ostrożność u dzieci poniżej 12 roku życia oraz wszystkich osób uczulonych na czosnek, cebulę czy tulipany ze względu na możliwość wystąpienia reakcji krzyżowej.
Aloes często wykorzystywany jest w formie maceratu, czyli liście aloesu są drobno pokrojone i macerowane np. w oleju sojowym. Wówczas po naniesieniu oleju aloe vera skóra pozostaje odpowiednio nawilżona co wspomaga odbudowywanie jej komórek. Po takim zabiegu skóra jest lepiej ukrwiona i napięta, a także w przypadku wielu problemów złagodzona.
Warto także pamiętać o aloesie kiedy wystąpi na skórze poparzenie słoneczne (wówczas do olejku aloesowego można dodać odrobinę olejku lawendowego dla zwiększenia efektu).