Makaron konjac Shirataki, zwany potocznie makaronem konjac (wym. kondziak) produkowany jest głównie z wody (97% tego makaronu stanowi właśnie woda) oraz z mąki wytwarzanej z bulwiastego warzywa o łacińskiej nazwie Amorphophallus konjac – w skrócie konjac. Roślina konjac nie rośnie naturalnie w Polsce. Pochodzi z terenów południowo-wschodniej Azji i tam głównie jest uprawiana. Wydziela bardzo nieprzyjemny zapach przypominający gnijące mięso. Poza makaronem Shirataki z mąki tej rośliny produkuje się także ryż konjac oraz gąbkę konjac. Ze względu na dużą zawartość wody, makaron Shirataki posiada trochę galaretowatą konsystencję.
Mąka konjac, z której częściowo produkowany jest makaron Shirataki zawiera śladowe ilości białka i węglowodanów, za to nie zawiera w ogóle tłuszczu. Bogata jest za to w błonnik roślinny o nazwie glukomannan – występujący naturalnie w roślinie konjac. Glukomannan stosowany jest również jako dodatek do żywności gdzie pełni funkcje stabilizatora lub zagęstnika i oznaczany jest symbolem E425. Badania genetyczne wykazały, że spożywanie glukomannanu może zmniejszać objawy alergii oraz obniżać poziom cholesterolu. Dzięki takiemu rozłożeniu wartości odżywczych, makaron konjac jest produktem niskokalorycznym i mogą go spożywać osoby na diecie:
a także osoby z insulinoopornością czy po prostu wszyscy, którzy kochają włoską, makaronową kuchnię, a niestety z jakichś powodów muszą unikać tradycyjnych makaronów.
Makaron konjac jest bezsmakowy – tzn. smakuje trochę jak woda. Pochłania jednak smaki z dodatków, z którymi można go podać np. z sosów,. Po wymieszaniu takiego makaronu z dowolnym dodatkiem potrawa zaczyna smakować jak z tradycyjnym makaronem.
Makaron Shirataki jest dziecinnie prosty i bardzo szybki w przygotowaniu. W tym względzie śmiało może rywalizować z tradycyjnymi makaronami i na pewno tę rywalizację wygra. Makarony, tego typu, które mamy w naszej ofercie można przygotować aż na 3 sposoby:
Makaron Shirataki pakowany jest w woreczki, a jego data minimalnej trwałości jest długa – co najmniej 1 rok. Po otwarciu należy przechowywać makaron maksymalnie przez 2 dni w czystej wodzie.
Szeroki wybór makaronów Shirataki (konjac) od różnych producentów i w różnych frakcjach znajdziecie w naszym sklepie www.marketbio.pl. Jeśli jeszcze nie próbowaliście to kupcie i koniecznie spróbujcie. To naprawdę doskonały zamiennik tradycyjnych makaronów. My szczególnie polecamy go z sosem carbonara a na deser makaron shirataki z sosem truskawkowym.
Smacznego!