Podstawa prawna doliczania kosztu transportu do ceny wysyłanego towaru
Koszt transportu powinien zostać doliczony do ceny towaru co wynika z Ustawy o VAT: art. 29a ust. 6 pkt 2.
Dlaczego wielu sprzedawców nie dolicza ceny transportu do ceny towaru?
Zakres wiedzy jaką musi pojąć sprzedawca jest bardzo szeroki i większość sprzedawców internetowych nie dowiaduje się o konieczności doliczenia ceny transportu do ceny sprzedawanego towaru przy rozpoczęciu działalności. W większości branż jedyną stawką VAT jest 23% i na tę samą stawkę fakturowane są koszty dostawy przez firmy kurierskie. Zatem jeśli towar i koszt dostawy jest w odrębnych pozycjach a kwota VAT jest zgodna to dla urzędu jest to trudne do wykrycia i także mało szkodliwe, aby zużywał zasoby do poprawiania tego wśród sprzedawców.
Czy łatwo jest doliczać koszt dostawy do ceny wysyłanych produktów?
Jeśli w danej branży występują różne stawki VAT powstaje trudne zadanie informatyczne jakim jest proporcjonalne rozłożenie kosztu transportu na poszczególnie wartości produktów (jeśli lista produktów jest dłuższa niż jeden produkt). Zbudowanie narzędzia które działa poprawnie jest kosztowne i problematyczne.
Doliczanie kosztu dostawy do ceny towarów, a odstąpienie od umowy.
Jest także inny powód dla którego należy doliczać proporcjonalnie koszt transportu do kosztu towarów, a jest nim prawo odstąpienia od umowy. Jeśli klient odstępuje od umowy jednego lub kilku towarów z dokumentu sprzedaży to odsyła je do sklepu na swój koszt, ale powinien otrzymać proporcjonalny zwrot kosztów za dostawę zwracanych produktów. Wówczas sprzedawca zwraca pieniądze za towary wraz z należnymi kwotami dostawy wliczonymi w ich cenę na odpowiednich stawkach VAT. Jeśli lista produktów o różnych stawkach VAT zakończona będzie pozycją określającą koszt transportu na stawce 23% VAT to właściwy zwrot kosztów dostawy będzie niemożliwy. W tej sytuacji albo klient otrzyma niepoprawną kwotę zwrotu poniesionych kosztów, albo urząd niepoprawną kwotę podatku VAT.
Czy klient może poprosić produkty na paragon, a koszt dostawy na fakturę?
Niestety nie, ponieważ są to elementy nierozłączne. Koszt towaru i koszt transportu tego towaru nie powinien być wyodrębniony w ramach jednego dokumentu, a tym bardziej rozbity na dwa odrębne dokumenty czy dwa odrębne podmioty.
Czy pozostałe opłaty jak koszty opakowania, ubezpieczenia, pobrania gotówki mogą być wyodrębnione na dokumencie sprzedaży?
Zgodnie z Ustawą o VAT (art. 29a ust. 6 pkt 2) wszystkie koszty dodatkowe jak: prowizje, koszty opakowania, transportu, ubezpieczenia związane z dostawą powinny zostać objęte podstawą opodatkowania konkretnego towaru (na właściwej dla niego stawce VAT), zatem koszty te także powinny być proporcjonalnie doliczone do kwoty danego towaru.
Przedstawiamy poniżej wiele świetnych ofert od których można zacząć budować koszyk z darmową dostawą, której wyjątkowo nie trzeba doliczać proporcjonalnie do cen produktów gdyż wynosi 0 zł: