Szybki kontakt: +48 71 727 62 40, sklep@marketbio.pl

Kwasy Omega 3 w diecie psów – jaka jest ich rola w organizmie, źródła w pożywieniu, czym, kiedy i jak suplementować?

Kwasy Omega 3 w diecie psów

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 są niezbędne do prawidłowych procesów metabolicznych i ich suplementacja jest praktycznie konieczna. Równie ważna jest proporcja kwasów Omega-3 i Omega-6, zatem istotne jest ich źródło.

Rola wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w organizmie

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe pełnią wiele istotnych ról w organizmie:

  • Są składnikiem błon komórkowych, zapewniają im płynność i stabilność, co gwarantuje prawidłowość procesów przekazywania sygnałów za pośrednictwem receptorów, właściwy przepływ związków do i z komórki,
  • Są integralnym składnikiem osłon mielinowych, które chronią i zapewniają integralność włókien nerwowych. Zapewniają właściwe i sprawne przewodnictwo nerwowe.
  • Są składnikiem budulcowym tkanki mózgowej – DHA stanowi aż 70% suchej masy mózgu,
  • Są substratem dla znacznej ilości związków o działaniu hormonalnym i przekaźnikowym,
  • Na ich bazie syntetyzowane są związki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwzakrzepowym i przeciwnowotworowym.

NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe pozyskiwane są z pokarmu i znajdują się w:

  • Tłuszczach pochodzenia zwierzęcego,
  • tkance nerwowej (mózg, nerwy zaopatrujące narządy i mięśnie, rdzeń kręgowy),
  • mięsie,
  • podrobach,
  • szpiku kostnym,
  • skórach.

Prawidłowa proporcja kwasów Omega 3 i Omega 6 to wartości od 1:1 do 1:5 (maksymalnie). Niestety, w tłuszczu zwierząt przemysłowych znajdziemy przeważnie kwasy tłuszczowe Omega 6, które nawet 20-50 razy przeważają nad kwasami Omega 3. W przypadku, gdy pokarm dostarcza zbyt dużych ilości Omega 6 przy niedoborach Omega 3, w organizmie zaczynają toczyć się przewlekłe stany zapalne, co z kolei prowadzi do atopii, alergii, stanów zapalnych w stawach, nadwrażliwości, a nawet nowotworzenia. Proces ten trwa długo i efekty są czasem widoczne dopiero po latach. Dlatego też konieczna jest suplementacja kwasów Omega 3 w odpowiedniej ilości – tak, aby jak najbardziej zbliżyć się do prawidłowej proporcji kwasów Omega 3 i Omega 6.

Kiedy i jak suplementować kwasy omega-3

Suplementacja kwasów omega-3 jest wręcz obowiązkowa, gdy w diecie naszego pupila brakuje ryb morskich (łosoś, dorsz, flądra) oraz tłuszczów zwierząt wolno wypasanych.

Ponieważ psy nie posiadają odpowiednich enzymów trawiennych, nie wolno podawać im kwasów omega 3 w postaci olejów roślinnych.

Ogólna ilość kwasów nienasyconych nie powinna przekraczać 1/3 ilości tłuszczu całkowitego zawartego w diecie.

Ilość kwasów omega - 3 podawanych zdrowemu, dorosłemu psu nie powinna przekraczać 150 mg na 1 kg masy ciała na dobę. Maksymalny bezpieczny poziom to 220 mg. Wartości te dotyczą łącznej ilości podawanej w pokarmie i suplementach. W przypadku psów chore nie należy stosować więcej niż 300 mg na 1 kg masy ciała na dobę.

Suplementy marki Pokusa, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3:

  • Olej z łososia lub Olej Omega 3 z ryb morskich
  • Kryl (mączka pełnotłusta i olej z kryla)
  • Olej z wątroby ryb dorszowatych (tran)
  • Małż nowozelandzki

Olej z łososia

Jest to olej tłoczony z ryb z rodziny łososiowatych. Dobrej jakości olej po wytłoczeniu w niskich temperaturach podlega oczyszczaniu z zanieczyszczeń środowiskowych i resztek białka (powodowałyby one szybkie zepsucie produktu). W dobrze oczyszczonym oleju nie znajdziemy skażeń takich jak PCBS, dioksyny, metale ciężkie.

Podczas oczyszczania z oleju usuwane są również znaczne ilości witamin oraz innych cennych związków. Olej z łososia marki Pokusa jest typowo suplementem NNKT omega-3 oraz posiada w składzie standaryzowane, bezpieczne poziomy witamin A i D . Można podawać go zwierzętom chorym, bez obaw o możliwość przekroczenia bezpiecznego poziomu obu tych witamin.

Istotną kwestią jest odpowiednie przechowywanie olejów. Należy wystrzegać się produktów, które rozlewane są w przeźroczyste butelki lub wystawione są na działanie promieni słonecznych na sklepowych wystawach.

Należy również omijać z daleka oleje, które nie mają oznaczeń dotyczących: poziomu witamin, skażeń (w tym zawartości metali ciężkich), stopnia utlenienia czy opisu z jakich ryb są tłoczone (często widnieje jedynie informacja, że jest to olej rybny).

Podsumowując, oleje nieodpowiedniej jakości, bez odpowiednich oznaczeń mogą bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

Kryl - forma sypka oraz olej z Kryla

Kryl to skorupiak żyjący w zimnych wodach oceanów. Jest czysty pod względem toksyn. Nienasycone kwasy tłuszczowe w jego ciele występują w zamkniętych w liposomach kompleksach z astaksantyną i fosfolipidami. Ta forma powoduje, że NNKT są doskonale biodostępne oraz stabilne i trwałe.

Kryl stanowi bardziej wydajne i trwałe źródło i niż olej. Mączka z kryla zawiera wiele aminokwasów egzogennych, pierwiastków śladowych, a także wysoki poziom astaksantyny (czerwonego barwnika z alg jednokomórkowych). Barwnik ten to jak dotąd najsilniejszy z poznanych przeciwutleniaczy naturalnych.

Ze względu na obecność fluoru w mączce z kryla, dawkowanie jej jest ograniczone. Bezpieczny poziom fluoru to 1100 ppm (1100 mg/kg suchej masy). Należy pamiętać, aby nigdy nie podawać psu i kotu mączek z kryla przeznaczonych dla ryb- stanowią one zagrożenie dla ich zdrowia ponieważ mają wysoki lub nie oznaczony poziom fluoru. Kryl, który jest przeznaczony dla psów i kotów przed zmieleniem został pozbawiony pancerza. Dzięki temu produkt ten ma niskie stężenie fluorków i jest bezpieczny.

Olej  z wątroby ryb dorszowatych - tran

W składzie tego oleju znajdują się kwasy NNKT omega 3, ale ze względu na wysokie poziomy witamin A i D jest traktowany jako suplement tych witamin. Jeżeli stosujemy ten olej, należy uwzględnić to przy obliczaniu dawek oleju z łososia. Jakościowo olej ten odpowiada parametrom oleju z łososia.

Małż nowozelandzki

Olej ten to źródło kwasów tłuszczowych omega 3, a dodatkowo hamuje procesy autoimmunologiczne i działa silnie przeciwzapalnie

 

 

ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ceneo
trusted-shops
google