Dzieci z całego świata wśród wielu słodyczy mają swoje ulubione. Dla wielu dzieci są nimi właśnie pianki lub żelki. Oba te produkty mają liczne grono zwolenników. Zresztą nie tylko wśród dzieci. Te słodkie wytwory są dzisiaj powszechnie dostępne w polskich sklepach. Pamiętajmy jednak, żeby zwłaszcza dla naszych dzieci wybierać te produkowane z najwyższej jakości składników pochodzących z ekologicznych upraw. Najbardziej polecane są te w wersji bezcukrowej i bezglutenowej. Żelki wytwarzane z zagęszczonych soków owocowych posiadają w składzie dużo ważnych składników odżywczych, co jest bardzo ważne dla wciąż rozwijających się dzieci
Pianki historia
Historia pianek znanych na całym świecie jako marshmallows zaczęła się już w XIX-wiecznej Francji. Tam właśnie popularny był deser zwany pâte de guimauve. Wytwarzany był on poprzez mieszanie cukru, białek oraz korzeni prawoślazu. Od prawoślazu lekarskiego, czyli rośliny kojarzonej u nas z leczeniem chorego gardła, pochodzi kojarzona na całym świecie nazwa marshmallows. Ostateczny, obecnie kojarzony kształt i smak pianek został im nadany przez amerykański przemysł cukierniczy. I chociaż przemysłowo produkowane pianki nie zawierają już prawoślazu nazwa pozostała. Kanapka z fluffernutter, czyli kremem piankowym oraz masłem orzechowym jest uważana za jeden z symboli stanu Massachusetts. Pianki są spożywane przez dzieci w przeróżnej postaci. Są one często częścią napojów i deserów na ciepło lub stanowią dodatek do podawanych lodów. Coraz bardziej popularne staje się także opiekanie pianek nad ogniskiem, tak samo jak kiełbasek.
Żelki — krótka historia
Pierwsze żelki powstały w XIX wieku z połączenia cukru z gumą arabską i sokami owocowymi. Guma arabska jest to żywica pozyskiwana z drzew afrykańskich akacji. Najbardziej znane żelki stworzył w 1922 roku niemiecki cukiernik Hans Riegel, założyciel najpowszechniejszych w świecie żelków marki Haribo. W tamtych latach tresowane niedźwiedzie były wielką atrakcją na wszelkiego rodzaju imprezach stąd inspiracja do kształtu żelka, zwanego tańczącym misiem. Obecnie znana postać złotego misia, jest jego modyfikacją i pojawiła się później. W masowej produkcji guma arabska została szybko zastąpiona wieprzową żelatyną, a ta z kolei często zamieniana jest na agar lub skrobię. Ponieważ żelki są bardzo łatwo formowalne, więc możemy spotkać w sprzedaż wręcz nieskończoną mnogość przeróżnych oferowanych kształtów. Wyobraźnia producentów jest tutaj właściwie jedynym ograniczeniem.
Do czego można wykorzystać pianki i żelki?
Żelki oraz pianki można wykorzystać do przygotowywania ciekawych deserów. Można je położyć na bitą śmietanę, na gofrze lub torcie. Można je włożyć do kruchej babeczki. Z żelek można przyrządzić ciekawą polewę lub wymieszać je z popcornem podczas prażenia, aby uzyskać owocowy jego smak. Pianki natomiast świetnie smakują z ogniska.
Jak przechowywać pianki i żelki?
Po otwarciu opakowania żelek lub pianek mogą one trwać od 3 do 6 miesięcy, jeśli są odpowiednio przechowywane. Należy je przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu — spiżarnia, szafka. Narażenie na ciepło lub wilgoć spowoduje zmianę tekstury i ich konsystencji.
Pianki w MarketBio
Sklep MarketBio posiada w swojej ofercie pianki bezglutenowe jak i takie bez dodatku cukru. Często wybierane są wegańskie pianki o smaku prawdziwej wanilii. Znajdą Państwo tutaj także pianki o smaku owocowym z dodatkami naturalnych koncentratów soków. Wszystkie produkty oferowane w sklepie MarketBio mają w składzie głównie składniki pochodzące z upraw ekologicznych.
Żelki w MarketBio
W ofercie sklepu MarketBio dostępne są żelki w różnych formach i kształtach. Oprócz najbardziej popularnych w kształcie misia znajdziemy tam także takie w formie butelek Coca-Coli, paluszków, wężyków oraz takie przypominająca kawałki owoców. Bardzo popularne są galaretki powstałe z zagęszczonych soków owocowych, bez dodatku cukru. Bogactwo dostępnych smaków jest tak duże, że każdy musi sam zdecydować się, jak jest ten jeden ulubiony przez niego lub przez jego dzieci.