Kwasek cytrynowy, czyli po prostu kwas cytrynowy to substancja występująca w dużych ilościach w owocach cytrusowych, takich jak limonki, cytryny, grejpfruty. Odpowiada za ich kwaśno-cierpki smak. Jest to również surowiec, wytwarzany do celów przemysłowych i wykorzystywany jest na przykład w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym. Został po raz pierwszy uzyskany z soku cytrynowego przez szwedzkiego naukowca w 1784 roku. Ze względu na swoje właściwości kwasek cytrynowy posiada wiele cennych zastosowań — nie tylko jako dodatek do potraw, ale także poprawia nam skórę, nasz wygląd oraz jest pomocny w sprzątaniu.
Kwasek cytrynowy — wszystko, co warto wiedzieć
Kwas cytrynowy odgrywa kluczową rolę w metabolizmie praktycznie wszystkich organizmów — jest to pierwszy związek powstały w szeregu skomplikowanych reakcji zachodzących w naszych komórkach. Wykorzystywany jest do produkowania energii. Jako powszechnie stosowany surowiec, kwasek cytrynowy występuje w wielu produktach. Dodawany jest m.in. do produktów spożywczych, może działać jako konserwant i regulator kwasowości. W przemyśle farmaceutycznym kwas cytrynowy może działać jako środek przeciwzakrzepowy.
Zastosowanie kwasku cytrynowego
Kwas cytrynowy został po raz pierwszy uzyskany z soku cytrynowego przez szwedzkiego naukowca w 1784 roku. Kwas cytrynowy jest również produktem ubocznym przy produkcji sera, chleba na zakwasie oraz wina. Jak już wspomniano, kwas cytrynowy znalazł szerokie zastosowanie w wielu sektorach przemysłu.
Przemysł spożywczy
Kwasek cytrynowy to najpopularniejszy dodatek do żywności na świecie. Służy przede wszystkim do nadania kwasowości. Znajduje się on już w gotowych produktach, a także jest dodawany, podczas przyrządzania potrwa. Może być on również dołączany do produktów w puszcze, w celu zapobiegnięcia zatrucia jadem kiełbasianym.
Przemysł farmaceutyczny
Kwas cytrynowy jest również dodawany do niektórych leków oraz suplementów diety, w celu stabilizacji aktywnych składników. Doskonale także niweluje gorzki posmak leków. Suplementy diety, takie jak nap przykład magnez czy wapń, mogą również w swoim składzie zawierać kwas cytrynowy (w postaci cytrynianu), który wspomaga ich wchłanianie w organizmie człowieka.
Kwasek cytrynowy dobrze dezynfekuje
Produkt ten jest dobrym środkiem dezynfekującym — doskonale radzi sobie w walce z bakteriami i wirusami. Badania wykazały, że może być on pomocny w walce z wirusami przenoszonymi przez żywność. Kwasek cytrynowy jest stosowany przez gospodynie domowe do wywabiania ciężkich i trudnych plam z mydła, wapna, rdzy oraz zacieków spowodowanych twardą wodą. Jest bezpieczniejszą alternatywną dla środków dezynfekujących i czyszczących.
Kwasek cytrynowy — właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne
Kwas cytrynowy posiada także wiele fantastycznych korzyści zdrowotnych. Oto niektóre z nich. Poprawia wchłanianie składników odżywczych — poprawia biodostępność minerałów, dzięki czemu organizm lepiej je wchłania. Dlatego warto zwrócić uwagę przy zakupie magnezu, jak i wapnia, aby były to cytryniany. Chroni przed kamieniami nerkowymi — dzieje się tak, gdyż kwas cytrynowy zakwasza mocz, a to z kolei zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia kamieni. Chorzy z kamieniami nerkowymi również dostają preparaty z kwasem cytrynowym (cytrynian potasu). Dlatego warto spożywać cytrusy. Kwas cytrynowy może być również stosowany na skórę w postaci maseczek, peelingów, czy toników. Kwasy owocowe od wieków były wykorzystywane w produktach kosmetycznych poprawiających urodę. Miejscowe zabiegi kwasowe mogą rozjaśniać skórę, zmniejszyć pory, łagodzić trądzik oraz korygować ciemne plamy i drobne zmarszczki. Po nałożeniu na skórę kwas cytrynowy może złuszczać martwe komórki naskórka oraz przyspieszać odnowę nowych komórek.
Kwasek cytrynowy to same korzyści, dlatego warto go zawsze mieć pod ręką w domu. W naszym sklepie MarketBio zakupisz w rewelacyjnej cenie duże opakowanie kwasku cytrynowego - 100 g, aby zawsze móc po niego sięgnąć, jak zajdzie taka potrzeba.