Szybki kontakt: +48 71 727 62 40, sklep@marketbio.pl

Dobre nawyki żywieniowe przez cały rok

04-06-2021

To co jemy bez wątpienia ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie oraz energię w ciągu dnia. Jednakże bardzo istotne jest również to, jak jemy. Nawet bardzo dobre i zbilansowane diety nie zaoferują nam wszystkich korzyści, o ile nie wyrobimy w sobie prawidłowych nawyków. W tym artykule postaramy się omówić najważniejsze nawyki żywieniowe, których należy przestrzegać przez cały rok. To proste zmiany, które mogą przynieść wiele korzyści.

In aqua sanitas – czyli słów kilka o nawadnianiu

woda

Dorosła osoba w przeciągu dnia powinna spożywać przynajmniej 1,5 – 2 litry wody. W przypadku osób aktywnych, ilość ta jest większa. Wszelkie napoje gazowane, herbata czy kawa nie powinny być zaliczane na poczet nawadniania. Najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie czystej wody mineralnej. Jeśli jednak nie odpowiada nam jej smak, zawsze możemy wprowadzić dodatki smakowe w postaci świeżo wyciśniętego soku z owoców. Woda ma ogromny wpływ na prawidłowy metabolizm, ułatwia utrzymać prawidłową wagę, a także dba o prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Stąd powiedzenie: in aqua sanitas, czyli w wodzie zdrowie.

Mniej, ale częściej – jak rozłożyć posiłki w ciągu dnia?

Wiele lat temu wykazano liczne wady klasycznego żywienia opartego na trzy posiłki dziennie: śniadanie, obiad, kolacja. W praktyce, każdy organizm działa nieco inaczej i ma swoje własne potrzeby. Jeśli jemy suto, ale rzadziej, organizm może „chomikować” kalorie, zakładając, że trzeba je zmagazynować na dłuższy okres. Jeśli jemy mniej, ale częściej, nasz organizm czuje się bezpieczniej i na bieżąco spala dostarczane kalorie, a co więcej, lepiej przyswaja zawarte w posiłku mikroelementy. Dlatego taż, wielu dietetyków zaleca pięć posiłków dziennie: śniadanie, drugie śniadanie lub lunch, obiad, podwieczorek oraz kolacja.

Istotne jest również właściwe rozłożenie kalorii na poszczególne posiłki. I tak, najbogatsze powinno być śniadanie, które napędza nas na cały dzień. Drugie śniadanie i podwieczorek to bardzo lekkie posiłki, które mogą nam dostarczyć dodatkowych mikroelementów w zależności od indywidualnych potrzeb. Obiad powinien być solidny, ale także różnorodny i zbilansowany, należy unikać ciężkostrawnych posiłków, które zmęczą nas na resztę dnia. Kolacja powinna być uboga w kalorie. W tym posiłku lepiej postawić na produkty białkowe. Wielu dietetyków zaleca ryby, twarożek czy serek wiejski.

Zadbaj o prawidłową ilość warzyw i owoców

warzywa i owoce

To właśnie warzywa i owoce dostarczają nam najwięcej mikroelementów, w postaci witamin, minerałów oraz aminokwasów. Tymczasem, w diecie wielu Polaków brakuje zwłaszcza warzyw. Pożywna sałatka warzywna lub owocowa przekąska to świetna propozycja właśnie na drugie śniadanie lub podwieczorek. Niewielkie ilości warzyw warto zawsze wprowadzić do posiłku, ponieważ zawarte w nich substancje ułatwiają trawienie. W przypadku owoców warto zachować większą ostrożność, ponieważ są one źródłem cukrów prostych, a co za tym idzie, może to być bardzo kaloryczna przekąska. W ramach suplementacji warto także pamiętać o ziołach oraz nasionach (dynia, słonecznik itp.).

Regularność to podstawa do stałej wagi ciała

Chociaż nasze życie często jest zdominowane przez pośpiech i ciągłą gonitwę, należy dołożyć wszelkich starań, aby zachować pewną regularność żywieniową. Chodzi o pory, w których jemy, a także sposób rozkładania kalorii i mikroelementów na poszczególne posiłki. Taka regularność stabilizuje pracę naszego układu pokarmowego, co znacznie ułatwia utrzymanie prawidłowej wagi. Do minimum ograniczajmy niezdrowe i szybkie przekąski, które nie wnoszą nic po za kaloriami.

Zwróć uwagę na to, jak jesz

Jedzenie w biegu to ciężki grzech, za który pokutować będzie układ trawienny. Dietetycy mnóstwo miejsca poświęcają opisywaniu konsekwencji spożywania posiłków w ten sposób. Posiłki powinniśmy zjadać wzorując się na rodowitych Francuzach, którzy wolą już nic nie zjeść, niż zjeść coś byle jakiego i szybko. Zawsze powinniśmy dbać o jakość naszych posiłków i przeznaczyć dostatecznie dużo czasu na jedzenie, zwłaszcza w przypadku sutych posiłków. Wolniejsze jedzenie pozwala delektować się smakiem i odgrywa ogromną rolę w prawidłowym trawieniu.

Dobre nawyki żywieniowe a świadome decyzje zakupowe

„Eko-liść” jest symbolem rolnictwa ekologicznego. Posiadają go wszystkie produkty na terenie Unii Europejskiej spełniające wymagania „eko”. Dla nas to informacja, że produkt w co najmniej 95% składa się z produktów ekologicznych ale też nie zawiera sztucznych konserwantów, stabilizatorów, wzmacniaczy smaku i zapachu oraz nie został napromieniowany promieniami jonizującymi. W kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych mogą nas wspierać bogato zaopatrzone sklepy internetowe oferujące zdrową żywność. W marketbio.pl znajdziemy produkty, które mogą ułatwić nam zerwanie ze złymi nawykami żywieniowymi, dzięki nim przygotujemy zdrowe, ciekawe i apetycznie wyglądające posiłki i wyeliminujemy z codziennej diety niezdrowe przekąski.

ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ceneo
trusted-shops
google