Mąka migdałowa jest znakomitym zamiennikiem dla mąki pszennej. Charakteryzuje się znikomą zawartością węglowodanów, a także jest obfita w składniki odżywcze. Ma przyjemny, słodkawy smak. Mąka migdałowa dzięki zawartości wielu składników odżywczych, korzystnie wpływa na nasze zdrowie.
Czym jest mąka migdałowa?
Mąka migdałowa produkowane jest ze zmielonych, blanszowanych migdałów. Są one poddawane obróbce we wrzącej wodzie. Podczas tego procesu migdały pozbawiane są skórki, która ma gorzkawy smak. Następnie migdały się mieli na drobną mąkę. Warto zauważyć, że mąka migdałowa nie jest tożsama z mączką migdałową, choć często nazwy te używane są naprzemiennie. Mączka migdałowa jest uzyskiwana przez mielenie migdałów wraz ze skórką. W efekcie powstała mąka jest grubsza.
Składniki odżywcze mąki migdałowej
Mąka migdałowa posiada duże ilości cennych substancji mineralnych i witamin. Zawiera sporą ilość witaminy A oraz substancje rozpuszczalne w tłuszczach, które są doskonałymi przeciwutleniaczami. Substancje te zapobiegają niekorzystnemu działaniu wolnych rodników, które m.in. przyspieszają starzenie się i natężają ryzyko chorób serca oraz nowotworów. Badania pokazały, że duże spożycie witaminy A, wiąże się z niższym indeksem chorób serca i choroby Alzheimera. Mąka migdałowa jest też bogactwem magnezu, który jest niezwykle ważnym pierwiastkiem w naszym ciele. Jest on szczególnie istotny, do zachowania zdrowia układu krwionośnego, w tym serca. Reguluje ciśnienie krwi, a także korzystnie wpływa na poziom glukozy we krwi. Pozostałe składniki odżywcze w mące migdałowej to: m.in.: białko, zdrowe tłuszcze, węglowodany, witamina E, mangan, miedź, fosfor.
Mąka migdałowa ma niski poziom glikemiczny
Mąka migdałowa ma wyższy poziom błonnika niż mąka pszenna, dzięki temu ma mały indeks glikemiczny, który jest niezwykle istotny dla osób z cukrzycą. Niski indeks glikemiczny oznacza, że cukier jest uwalniany wolno do krwiobiegu, a przy tym zapewnia stały dopływ energii. Dzięki dużej zawartości magnezu mąka migdałowa kontroluje poziom cukru we krwi.
Mąka migdałowa jest bezglutenowa
Mąka pszenna zawiera dość sporo glutenu, dzięki temu jest bardziej elastyczna i sprężysta, a także wspomaga wyrastanie podczas pieczenia. Osoby uczulone na gluten, zamiast mąki pszennej, mogą używać mąki migdałowej. Nie zawiera ona także pszenicy, co czyni ją świetną alternatywą do pieczenia dla tych, którzy mają nietolerancję na pszenicę oraz gluten.
Wspomaga regulację ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu
Wysokie ciśnienie krwi i zły poziom cholesterolu LDL znacząco przyczyniają się do wystąpienia chorób serca. Składniki zawarte w mące migdałowej wspomagają redukcję złego cholesterolu, a tym samym wspomagają regulację ciśnienia krwi. Wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do zawału, czy udaru, zagrażając życiu. Osoby z nadciśnieniem i problemami kardiologicznymi powinny używać mąki migdałowej zamiast mąki pszennej.
Do czego można używać mąki migdałowej?
Mąkę migdałową można stosować do przygotowania potraw bezglutenowych, jako substytut mąki pszennej. Mąka migdałowa może sprawić, że wypieki staną się gęstsze. Dzieje się tak dlatego, że gluten zawarty w mące pszennej pomaga zatrzymać powietrze w cieście, przez co jest bardziej puszyste i wspomaga jego wzrost. Mąka migdałowa sprawdza się dobrze podczas robienia bezglutenowych ciastek, makaronu oraz deserów. Mąki migdałowej możemy także użyć do wypieków. Nadaje im to lekko orzechowy smak. Jest doskonała do pieczenia bułeczek, ciasteczek oraz naleśników. Mąka migdałowa jest także idealna do zagęszczania zup praz sosów. Nie każdy wie, ale mąka migdałowa jest doskonała również jako zamiennik bułki tartej, do otaczania mięsa przed smażeniem. Tworzy delikatną panierkę. Aby otrzymać bardziej chrupiącą skórkę, można do mąki dodać starte migdały lub migdały w płatkach.
Mąka migdałowa w MarketBio
W naszym sklepie kupicie państwo mąkę migdałową w różnej wielkości opakowań — 100g, 250g, 400g, 500g, 1kg. Mąkę migdałową dostaniecie również w wersji ekologicznej bio.