Sól kamienna to bez wątpienia, najpopularniejszy rodzaj soli. Aktualnie sporo mówi się też o szkodliwości soli, gdy używamy jej w nadmiarze. Sól kamienna ma jednak pewne właściwości zdrowotne, o których trudno zapomnieć i warto mieć je zawsze na uwadze. Jednocześnie ma przecież tak szeroki wachlarz zastosowań, że tak naprawdę ciężko wskazać dziedzinę, w której nie jest ona choć w minimalnym stopniu wykorzystywana.
Oczywiście, najbardziej kojarzy nam się z kuchnią, z gotowaniem, z rolą przyprawy i dodatku do wielu dań czy przetworów. Mamy kilka rodzajów soli kamiennej, m.in. sól himalajska jodowana czy... sól przemysłowa! Nie jest to wiedza tajemna, ani skomplikowana – często jednak w codziennym życiu, zapominamy o tym, jak wiele soli jest dookoła nas i w jak wielu, zupełnie różnych postaciach
Skąd pochodzi sól kamienna?
Sól kamienna to inaczej halityt. Czyli co? Czyli skała zbudowana z halitu. Sam halit z kolei – zbudowany jest prawie w całości z chlorku sodu. Bryła soli kamiennej (nieprzetworzona) zawiera sód, chlor oraz minimalne ilości potasu, magnezu, a nawet siarki! Co ciekawsze: sól kamienna może mieć różne kolory oraz różne wielkości kryształków! Wszystko zależy przede wszystkim od miejsca i sposobu wydobycia. Może więc być pomarańczowa, szara, różowa, zielona czy niebieska. Czyż nie jest to fascynujące? Jedna sól, tak wiele możliwości!
Jakie właściwości ma sól kamienna?
Inhalacje z soli kamiennej – wspierają w zapaleniu zatok. Bardzo często też sól kamienną rozpuszczamy w wodzie – do płukania gardła. Znana jest również praktyka moczenia stóp w wodzie z solą, dzięki czemu niwelujemy obrzęki nóg. Możemy również znaleźć ją w szamponach, które mają za zadanie nadawać miękkość włosom oraz oczyścić skórę głowy. Sól wykorzystuje się również w pielęgnacji, doskonale odblokowuje pory i złuszcza naskórek.
Czym różni się sól kamienna – od innych rodzajów soli?
Rozróżniamy sól kamienną, himalajską, jodowaną, niejodowaną oraz morską. Która jest najzdrowsza? Akurat za najzdrowszy rodzaj soli - uznaje się ten, który jest możliwie najmniej przetworzony. Czyli sól kamienna oraz sól morska. Zawierają one bowiem nie tylko jod! W ich składzie znajdziemy również kilkadziesiąt innych cennych pierwiastków. Sól kamienna wyróżnia się również tym, że nie poddaje się jej procesowi ługowania.
Zastosowanie soli kamiennej
Przede wszystkim – używamy jej w kuchni, wiadomo! Oczywiście, w celu polepszenia smaku potraw. Dodajemy ją praktycznie do wszystkiego. Gdy weźmiemy pod uwagę grubość i rodzaj soli, możemy używać jej również w roli konserwantów i tutaj mowa oczywiście o... przetworach! Kiszona kapusta, kiszone ogórki – tutaj sól odgrywa znaczącą rolę. Kolejne ciekawe zastosowanie? Posypywanie zimą oblodzonych chodników. Każdy zna ten sposób, prawda? Gdy zima daje się mocno we znaki, chodniki stają się wręcz niebezpieczne – wybawieniem staje się sól. Bywa również używana do budowy oraz rozmrażania aparatury pomiarowej. To już znacznie mniej znane zastosowanie!
Chcąc zadbać o zdrowie, używamy przecież też płukanek z roztworu soli – do gardła. Stosujemy również kąpiele nóg z solą. Roztwór wody z solą – to również przepis na naturalne fale, wystarczy spryskać nim włosy. Dużym powodzeniem cieszą się peelingi solne, które usuwają martwy naskórek i wygładza cerę. Sól sprawdza się więc zarówno w trosce o zdrowie, jak i urodę!
Zamów sól kuchenną w marketbio.pl
Sól kamienna ma swoje miejsce w niemal każdym domu, w niemal każdej kuchni. Staramy się dbać o różnorodny wybór w naszym sklepie, pozwalając Wam wybrać najlepszą dla siebie opcję. Bezproblemowy kontakt, intuicyjny proces zakupowy, szybka wysyłka – każdego dnia staramy się trzymać jak najwyższy poziom usług.
Dla Was i Waszych trafnych wyborów. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważny jest sprawdzony skład, spory wybór i odpowiedni stosunek ceny do jakości. Zależy nam, żeby zakupy u nas wiązały się z zaspokajaniem potrzeb na miarę każdej listy zakupów! A w żadnym domu nie zabrakło soli!