Szybki kontakt: +48 71 727 62 40, sklep@marketbio.pl

Biohumus - nawóz w pełni naturalny

29-06-2021

Jeśli zastanawiasz się nad tym co stosować, aby mieć piękny i zadbany ogród, pyszne i dorodne owoce, okazałe rośliny doniczkowe bez negatywnych konsekwencji nawożenia, to koniecznie przeczytaj o biohumusie.

Czym jest biohumus?

Biohumus to naturalny nawóz, który powstaje dzięki przetwarzaniu substancji organicznych, takich jak np. kompost, obornik, torf przez dżdżownice kalifornijskie, zwane również dżdżownicami kompostowymi. Podczas trawienia materii organicznej dżdżownice te wytwarzają w swoich układach pokarmowych mikroorganizmy, które mają korzystny wpływ na wzrost, zdrowie i kondycję roślin. Bogactwo mikroflory próchniczej powoduje, że składniki pokarmowe przyswajają się w błyskawicznym tempie i dlatego następuje szybka poprawa wyglądu rośliny. Ale to nie wszystko, ten ekologiczny nawóz poprawia również parametry biologiczne, fizyczne oraz fizykochemiczne gleby, przez co staje się ona pulchniejsza, a także wzrasta jej pojemność sorpcyjna. Biohumus odgrywa również ważną rolę w ogrodnictwie, gdyż łagodzi negatywne skutki przesadzania, zapobiega szkodom jakie wywołują bakterie, grzyby, wirusy, chwasty i szkodniki. Dzięki temu, że jest to produkt całkowicie naturalny może być stosowany w gospodarstwach ekologicznych oraz konwencjonalnych.

Czym biohumus różni się od innych nawozów?

W przypadku nawozów mineralnych, czyli nieorganicznych, należy trzymać się dawkowania podanego na opakowaniu, gdyż konsekwencje przenawożenia mogą być nieodwracalne i zamiast odżywić rośliny, po prostu je zniszczą. Może się tak stać w przypadku nawozów granulowanych wysypywanych na wierzch podłoża w doniczce. Jeśli chodzi o biohumus to nie istnieje zjawisko przenawożenia i nawet duża jego ilość nie jest w stanie zaszkodzić roślinom, ponieważ związki mineralne skumulowane są w mikroorganizmach uwalniają się etapowo, wraz z ich obumieraniem. Jeśli chodzi o nawozy organiczne takie jak obornik zwierzęcy to biohumus zawiera 1000 razy więcej kolonii bakterii. W oborniku zwierzęcym jest ich 50-300 milionów, a w biohumusie extra do 2000 miliardów. Ponadto zapach obornika nie należy do najprzyjemniejszych. Najbardziej zbliżony składem jest kompost, ale wymaga on dodatkowego miejsca w ogrodzie i nie zawsze jego ilość wystarcza, aby zaspokoić potrzeby nawożenia.

Czy warto go stosować?

Stosowanie biohumusu powoduje, że rośliny zawierają więcej magnezu i wapnia, za to mniej azotanów oraz metali ciężkich. Jego ph oscyluje wokół idealnego, a mianowicie 7 ph, co utrudnia rozwój chorobotwórczych czynników. W przypadku przedawkowania nawozami mineralnymi pomaga odbudować mikroflorę bakteryjną. Znacznie podnosi walory smakowe uprawianych owoców i warzyw. Zmniejsza koszty upraw, a w przypadku najuboższych gleb sprawia, że hodowla roślin jest w ogóle możliwa.

Do jakich roślin można stosować biohumus?

Biohumus można stosować praktycznie do każdego rodzaju roślin. Nie ma przeszkód, aby zasilać nim rośliny działkowe, rabatowe, doniczkowe, pod osłonami w parkach i terenach zielonych. Wśród dostępnych na rynku preparatów wyróżnia się biohumus dedykowany dla:

 • paproci
 • pelargonii
 • storczyków
 • papryk i pomidorów
 • warzyw
 • iglaków
 • truskawek i poziomek
 • lawend
 • róż
 • kaktusów
 • roślin balkonowych
 • kwiatów kwitnących
 • ziół
 • palm i juk
 • hortensji

 

Jak stosować?

W zależności od rodzaju produktu producent deklaruje różny sposób użycia. Rośliny doniczkowe i balkonowe można nawozić nierozcieńczonym preparatem, a rośliny ogrodowe podlewać rozcieńczonym preparatem w stosunku 1:10. Warto również zwrócić uwagę na stan gleby, czy indywidualne zapotrzebowania rośliny. W przypadku, kiedy mamy duży ogród, czy wiele kwiatów balkonowych te proporcje da się zoptymalizować. Biohumusu można używać przez cały okres wegetacyjny roślin.

Jak wybierać?

Warto sięgać po produkty od sprawdzonych i certyfikowanych producentów. W ofercie naszego sklepu dostępne są produkty polskiej firmy Ekodarpol, która prowadzi swoją działalność od 1993 roku, a biohumus pochodzi z ich własnych hodowli dżdżownic kalifornijskich, zakarmianych obornikiem zwierząt kopytnych. W specjalnych, betonowych łożach, wypełnionych pożywką z przefermentowanego obornika, hodowane są dżdżownice, które przez kilkanaście miesięcy przerabiają takie złoże na bardzo bogaty w składniki pokarmowe i mikroorganizmy nawóz.

 

ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ceneo
trusted-shops
google