Szybki kontakt: +48 71 727 62 40, sklep@marketbio.pl

Czy olej kokosowy jest zdrowy?

15-06-2022

Olej kokosowy czasy swojej największej sławy ma już za sobą. Jakieś 5-6 lat temu, zgodnie z panującym trendem i pewnie za przyczyną książki Cud oleju kokosowego autorstwa dra Bruce'a Fife, był to jeden z najchętniej kupowanych olejów w moim sklepie.

Dzisiaj, chociaż dalej ma sporo swoich zwolenników, to nie cieszy się już tak wielką popularnością jak w latach 2016-2017. Pewnie dlatego, że wokół oleju kokosowego narosło dużo mitów, kontrowersji, pojawiły się niepokojące badania, które zdegradowały go prawie do poziomu owianej złą sławą margaryny. Przyznam szczerze, że po licznych publikacjach, z którymi się zetknęłam, szkoleniach, w których wzięłam udział - sama już zaczęłam mieć wątpliwości „czy olej kokosowy jest jednak zdrowy? A może nawet jest szkodliwy?! Czy zatem mam go używać i oferować moim Klientom?!

Biorąc wszystkie „za” i „przeciw” dalej mam olej kokosowy nierafinowany (zwany inaczej virgin lub nieoczyszczony) w swojej kuchni, łazience i w ofercie mojego sklepu. Zarówno do celów kulinarnych czy kosmetycznych używam oleju virgin, czyli takiego nieoczyszczonego, który pachnie kokosem. Dla mnie ten zapach jest w porządku, ale jeśli ktoś natomiast go nie lubi może użyć oleju kokosowego rafinowanego, ale należy pamiętać, że będzie on pozbawiony cennych polifenoli.

Zastosowanie oleju kokosowego w kuchni

Do czego używam oleju kokosowego w kuchni? Przede wszystkim do dań kuchni azjatyckiej, do których według mnie to zdecydowanie najlepszy tłuszcz, bo nadaje im dodatkowo orientalnego aromatu. Z powodzeniem stosuję go też do słodkich deserów i wypieków. Często Klienci pytają czy można smażyć na oleju kokosowym? Można (temperatura dymienia oleju kokosowego jest wysoka), ale po co? Smażenie to ogólnie jedna z najbardziej szkodliwych form obróbki termicznej potraw. Ja jak już muszę coś usmażyć to wybieram inne tłuszcze. Olej kokosowy natomiast świetnie sprawdził mi się także jako alternatywa masła do pieczywa, gdy musiałam czasowo wyeliminować z diety nabiał.

Zastosowanie oleju kokosowego do celów kosmetycznych

Zdecydowanie częściej używam oleju kokosowego nierafinowanego do celów kosmetycznych niż do celów spożywczych. Lubię stosować go bazę do domowej produkcji, naturalnych kosmetyków takich jak:

- peeling,

- pasta do zębów,

- dezodorant,

- balsam do ust,

-olejek magnezowy.

Ostatnio z córeczkami robiłam na jego bazie naturalne błyszczyki do ust – pięknie pachniały i co najważniejsze córki mogły je spokojnie „zjadać”.

Wady i zalety oleju kokosowego

W dużym skrócie: dostosowania oleju kokosowego, i postawienia go prawie na równi z innymi tłuszczami przekonują mnie następujące argumenty: 

- olej kokosowy to źródło cennych tokoferoli i tokotrienoli -  świetne przeciwutleniacze do pielęgnacji skóry,

- olej kokosowy (a właściwie średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe z których jest zbudowany) ułatwia wchłanianie magnezu i wapnia,

- olej kokosowy dodaje orientalnego aromatu potrawom,

- olej kokosowy stanowi źródło steroli i polifenoli,

- olej koksowy ma stosunkowo długą trwałość i nie jełczeje tak szybko jak inne tłuszcze,

A dlaczego warto zachować umiar w stosowaniu oleju kokosowego?

- bo w około 90-95% olej kokosowy składa się nasyconych kwasów tłuszczowych, a zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i dietetyczną, kwasy te są odpowiedzialne za podniesienie złego cholesterolu

Biorąc zatem wszystkie plusy i minusy stosowania tego oleju doszłam do wniosku (niczym Paracelsus - ojciec medycyny nowożytnej), że jest z tym olejem tak jak z większością produktów:

Cóż jest trucizną? Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną.”

„We wszystkim zachowaj umiar” – Horacy.

Tak więc dałam spokój swoim wątpliwościom, a dla moich Klientów przygotowałam specjalną promocję na olej kokosowy virgin marki Natur Planet. Teraz przy zakupie dwóch słoików 900 ml dostajesz 500 g ekologicznej mąki kokosowej w cenie. A do promocji wybrałam akurat ten ten olej dlatego, że:

- tłoczony jest z wysokiej jakości wiórki

- jest świeżo tłoczony

- firma, która go tłoczy ma już 10-letnie doświadczenie w tym temacie

- nie zawiera siarki

- ma niezwykle delikatny smak

Promocja trwa do wyczerpania zapasów!

 

Powyższy artykuł, nie jest poradą medyczną. Wszelkie informacje zawarte na stronie internetowej są dostarczane wyłącznie do celów edukacyjnych i nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza, ani też nie stanowią rekomendacji jakiegokolwiek określonego sposobu leczenia.

ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ceneo
trusted-shops
google