Szybki kontakt: +48 71 727 62 40, sklep@marketbio.pl

Jak usunąć nadmiar wody z organizmu?

11-08-2021

Sezon letni sprzyja nasilaniu się problemów z zatrzymywaniem wody w organizmie. Podczas upalnych dni część z nas czuje dyskomfort związany z opuchlizną twarzy, obrzękami kończyn, wahaniami wagi. Dlaczego tak się dzieje? Spieszymy z krótkim wyjaśnieniem i podpowiadamy co można robić, aby poradzić sobie z tą uciążliwą dolegliwością.

Opis problemu

Kiedy temperatura na zewnątrz przekracza 25 stopni Celsjusza, ciało człowieka w sposób naturalny chce się bronić przed odwodnieniem, dlatego właśnie zaczyna gromadzić wodę. Wysokie temperatury mają także niekorzystny wpływ na proces krążenia żylnego i limfatycznego. Przyczyn powstawania obrzęków może być jednak zdecydowanie więcej. Do najczęstszych należy dieta uboga w błonnik i składniki mineralne, ale za to bogata w sód.  Siedzący tryb życia, w którym brakuje chociażby 30 minutowego spaceru w szybkim tempie, również nie jest pomocny.

W przypadku kobiet za opuchliznę i obrzęki odpowiedzialne są zmiany hormonalne w trakcie cyklu miesiączkowego, w ciąży oraz zażywanie tabletek antykoncepcyjnych.

Hormony ciążowe powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, przez co wzrasta objętość krwi w organizmie, a jej transport jest utrudniony. W efekcie dochodzi do zbierania się krwi w tkankach i zatrzymania większej ilości płynów w organizmie.

Tabletki antykoncepcyjne zawierają hormony pro­ge­sta­ge­ny, odpowiadające za za­trzy­my­wa­nie wo­dy i jo­nów so­du w or­ga­ni­zmie. Jo­ny te ma­ją wła­ści­wość przyciągania do sie­bie czą­stecz­ek wo­dy, któ­ra po­dą­ża za ni­mi i tak­że nie zo­sta­je wy­da­lo­na. Obserwujemy wtedy puchnięcie stóp, palców, twarzy.

Pamiętaj, że gromadzenie wody w organizmie może być także objawem niebezpiecznych dla zdrowia chorób np. niedoczynności tarczycy, choroby Hashimoto, zakrzepicy, niewydolności serca czy nerek. Każde niepokojące i utrzymujące się symptomy powinny być skonsultowane z lekarzem. 

Co może Ci pomóc?

1) Prawidłowe nawodnienie 

Po pierwsze i najważniejsze - pij wodę! Po przebudzeniu, w ciągu dnia, w pracy, podczas zabawy z dzieckiem, na dobranoc. Zrób z tego codzienny rytuał. Podczas snu mózg wypoczywa, a nasz organizm intensywnie pracuje przeprowadzając procesy regeneracyjne i detoksykacyjne. Szklanka ciepłej wody mającej około 40° C wypita rano pozwala na ponowne przygotowanie narządów do pracy, wspomaga funkcjonowanie nerek i przewodu pokarmowego oraz daje pierwszy zastrzyk energii, więc łatwiej nam się wybudzić i zacząć działać.

Ważne tylko, aby wypić nie mniej niż 2 l wody dziennie. Paradoksalnie to właśnie dostarczanie wody do organizmu, pomoże Ci w pozbyciu się jej nadmiaru.  Częste nawadnianie spowoduje, że organizm nie będzie gromadził wody „za zapas”.

Jeśli nie lubisz smaku zwyklej wody, dodaj do niej:

 

2) Dieta dopasowana do potrzeb organizmu

Wysokoprzetworzone produkty nie będą służyć ani Twojemu wyglądowi, ani Twojemu zdrowiu. Latem masz dostęp to ogromnej ilości świeżych warzyw i owoców. Postaw na dietę opartą na produktach zawierających potas, magnez, żelazo oraz błonnik. Będą to np. pomidory, szpinak, jarmuż, sałata, szparagi, brokuły, arbuz, maliny, jeżyny, truskawki, a także orzechy. Błonnik pomaga w pozbyciu się zalegających, niestrawionych resztek pokarmu i usunięciu toksyn z organizmu. Przemierza cały przewód pokarmowy w postaci praktycznie niezmienionej, przez co pobudza perystaltykę jelit i zapobiega w ten sposób zaparciom.

3) Mniej soli i alkoholu

Sól znajdziemy praktycznie w każdym produkcie spożywczym. Fakt ten powoduje, że w ciągu dnia dostarczamy jej znacznie więcej niż powinniśmy. Według Świtowej Organizacji Zdrowia (WHO), dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 gramów. 5 gramów to tyle, ile mieści łyżeczka od herbaty. Oczywiście najwięcej sodu mają produkty przetworzone, słone przekąski, ciastka, dania gotowe i to właśnie z nich w pierwszej kolejności należy zrezygnować. Jeśli chodzi o alkohol, to jest on substancją toksyczną, która zatruwa i utrudnia prace narządów wewnętrznych. Alkohol powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co umożliwia łatwiejsze przeniknie wody do przestrzeni międzykomórkowej. Zatrzymanie wody w przestrzeni międzykomórkowej wywołuje obrzęki i opuchnięcia.

 

4) Aktywność fizyczna 

Rower, rolki, a może joga? Każdy wybór jest dobry! Uprawianie sportu poprawia krążenie, dzięki czemu krew przepływa szybciej przez mięśnie szkieletowe, serce i skórę. Dodatkowo wraz z potem usuwane są toksyny i nadmiar soli. Efektem regularnych ćwiczeń będzie wysmuklone i mniej obrzmiałe ciało.

5) Napary ziołowe 

W upalne dni na obrzęki pomogą Ci zioła moczopędne i oczyszczające organizm z toksyn, tradycyjnie stosowane w celu zwiększenia ilości wydalanego moczu. Warto sięgnąć po takie ziołowe herbatki jak:

6) Odpowiednie suplementy 

Niekiedy warto zadziałać na problem wielokierunkowo. Naturalne suplementy zawierają kompozycję kilku ziół o większym stężeniu, co potęguje ich skuteczność, a do tego forma tabletki jest bardzo wygodna w użyciu.

Jednym z naszych bestsellerów jest Hydrolight od Twój Cel To, suplement dedykowany do walki z gromadzeniem się wody w organizmie. W składzie znajdziemy naturalne ekstrakty z opuncji figowej, ziela pokrzywy, liści zielonej herbaty, euterpy warzywnej, ziela i korzenia mniszka lekarskiego. Hydrolight wspiera oczyszczanie organizmu z toksyn, pomaga zredukować cellulit, wpływa korzystnie na proces kontrolowania masy ciała.

Polecamy także pokrzywę od firmy Swanson, która wspomaga działanie układu moczowego i trawiennego. Usprawnia proces krążenia. Może redukować uczucie zmęczonych i ciężkich nóg. Wspiera oczyszczenie organizmu z toksyn. Skład zawiera głównie liście pokrzywy.

Wiesz już co robić, aby pozbyć się nadmiaru wody z organizmu. Wprowadzenie drobnych zmian w diecie i sposobie spędzania czasu, może znacznie poprawić komfort Twojego życia. Jeśli potrzebujesz dodatkowych produktów, aby przygotować się do tego zadania, zapraszamy na zakupy!

Powyższy artykuł, nie jest poradą medyczną. Wszelkie informacje zawarte na stronie internetowej są dostarczane wyłącznie do celów edukacyjnych i nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza, ani też nie stanowią rekomendacji jakiegokolwiek określonego sposobu leczenia.

ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ceneo
trusted-shops
google