Szybki kontakt: +48 71 727 62 40, sklep@marketbio.pl

Kolagen – jakie są skutki niedoboru i dlaczego warto go suplementować?

17-03-2022

Suplementy zawierające kolagen cieszą się coraz większą popularnością. Aby zrozumieć, co odpowiada za taki stan rzeczy powinniśmy się zagłębić w rolę kolagenu w naszych organizmie oraz zrozumieć, jak szkodliwe dla naszego zdrowia są skutki jego niedoboru.

Co to jest kolagen?

Kolagen to białko, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest jednym z głównych składników tkanki łącznej, a jego głównym zadaniem jest łączenie ze sobą komórek. Stanowi budulec większości narządów: skóry, zębów, kości, stawów, naczyń krwionośnych i rogówek oka. Ponadto, kolagen chroni narządy wewnętrzne tj. żołądek, wątrobę czy nerki tworząc wokół nich podtrzymującą je w miejscu warstwę ochronną. Pełni również rolę obronną w układzie odpornościowym, zapobiegając ingerencji drobnoustrojów, toksyn oraz komórek rakowych. Kolagen stanowi aż 60% wszystkich białek skóry, dlatego ma decydujący wpływ na jej wygląd.

Dlaczego powinniśmy suplementować kolagen?

Już około 25 roku życia zaczynamy „tracić” kolagen. Degradacja kolagenu jest naturalnym, fizjologicznym procesem. Kolagen powstaje w specjalnych komórkach o nazwie fibroblasty. Wraz z upływem lat, enzymy, które odpowiadają za rozkład kolagenu stają się coraz bardziej aktywne, a sama produkcja kolagenu przez fibroblasty ulega zmniejszeniu. W rezultacie, skóra w wieku 80 lat ma aż cztery razy więcej zdegradowanego kolagenu niż skóra w wieku 21-30 lat. U niektórych osób degradacja kolagenu następuje jeszcze szybciej. Wśród czynników, które przyśpieszają rozkład kolagenu wymienia się promieniowanie UV, jak również stres, co ma ogromne znaczenie dla przedwczesnego starzenia się skóry.

jak działa kolagen

Skutki niedoboru kolagenu

Skutki niedoboru kolagenu widoczne są na pierwszy rzut oka na naszej twarzy. Skóra staje się mniej elastyczna, wiotka, a w miejscach, gdzie nasze mięśnie intensywnie pracują, zaczynają pojawiać się zmarszczki mimiczne. Kiedy naszej skórze zaczyna brakować kolagenu, twarz wygląda na bardziej „wychudzoną”. Policzki stają się mniej pełne niż jeszcze kilka lat temu. Niedobór kolagenu odbija się również na wyglądzie włosów i paznokci, które stają się matowe i bardziej łamliwe. Kolagen stanowi aż 1/3 masy kości, dlatego jego niski poziom pociąga za sobą bardzo negatywne skutki. Co więcej, niedostateczna ilość kolagenu powoduje kurczenie się więzadeł, mięśni oraz ścięgien powodując tarcie, co prowadzi do sztywnych i bolesnych stawów.

skutki niedoboru kolagenu

Naturalne źródła kolagenu

Kolagen zawarty jest w produktach pochodzenia zwierzęcego. Są to przede wszystkim:

  • Produkty na bazie żelatyny wieprzowej,
  • Podroby,
  • Golonka, kurze łapki,
  • Galaretki warzywne, mięsne, rybne.

Niewiele osób jest w stanie wraz z pożywieniem dostarczyć odpowiedniej ilości kolagenu, dlatego zalecana jest suplementacja np. w formie tabletek. Ponadto, enzymy trawienne rozkładają kolagen, który znajduje się w pożywieniu na pojedyncze aminokwasy i peptydy. Kolagen zawarty w suplementach został już rozłożony lub zhydrolizowany, dlatego uważa się, że charakteryzuje się dużo większą wchłanialnością niż kolagen z pożywienia.

Suplementacja kolagenu – korzyści

Suplementacja kolagenu przynosi wiele wyraźnych korzyści dla organizmu. Wśród nich wymienia się:

  • Poprawę wyglądu skóry – zwiększona elastyczność oraz nawilżenie skóry,
  • Poprawę wyglądu włosów i paznokci – przyśpiesza porost włosów oraz paznokci oraz zmniejsza ich łamliwość,
  • Zmniejszenie bólu stawów – kolagen pomaga zachować strukturalną integralność chrząstek,
  • Zmniejszenie utraty objętości kości – kości w większości zbudowane są z kolagenu, który sprawia, że są mocne,
  • Wsparcie w zachowaniu masy mięśniowej – kolagen jest bardzo ważnym budulcem masy mięśniowej,
  • Poprawę struktury naczyń krwionośnych – kolagen odpowiada za ich elastyczność.

kolagen korzyści dla organizmu

Jaki suplement z kolagenem jest najbardziej skuteczny?

Przy wyborze suplementu diety z kolagenem należy zwrócić uwagę na typ kolagenu. Najistotniejszym dla skóry, mięśni, kości i stawów jest kolagen I i III typu. Kluczowe jest aby kolagen zawierał witaminę C, ponieważ odgrywa ona główną rolę w syntezie kolagenu, więc zwiększa jego przyswajalność. Co więcej, warto, aby oprócz kolagenu I i III typu oraz witaminy C suplement zawierał kwas hialuronowy. Kwas hialuronowy zatrzymuje wodę w organizmie, dzięki czemu pozytywnie wpływa na nawilżenie tkanek.

Kolagen – po jakim czasie suplementacji widać efekty?

Pierwsze rezultaty można już zauważyć po upływie 4 tygodniu, natomiast wyraźnie zauważalne efekty występują po 8 tygodniach regularnej suplementacji. Większość badań, które oceniały efektywność suplementacji kolagenem były wykonywane w okresie 8 tygodni. Po tym czasie można zauważyć wyraźny wpływ suplementacji na poprawę kondycji skóry, włosów, paznokci, czy mięśni. Jeśli zależy nam na wzmocnieniu kości, efekt ten zobaczymy po upływie 12 tygodni.

Suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety.

Dla zachowanie prawidłowego stanu zdrowia duże znaczenia ma zbilansowana zróżnicowana dieta oraz zdrowy tryb życia.

 

 

Powyższy artykuł, nie jest poradą medyczną. Wszelkie informacje zawarte na stronie internetowej są dostarczane wyłącznie do celów edukacyjnych i nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza, ani też nie stanowią rekomendacji jakiegokolwiek określonego sposobu leczenia.

ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ceneo
trusted-shops
google