Sylwestrowa noc to jeden z najbardziej oczekiwanych wieczorów w roku. Niektórzy przygotowują się do niej już dużo wcześniej. Ponieważ jest to noc, która przenosi nas z jednego roku w kolejny, zamykając pewien rozdział i otwierając następny, warto żebyśmy rozpoczęli go w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Żeby jednak tak się stało, musimy pamiętać, o pewnych zasadach „zdrowej” zabawy i o tym jak poradzić sobie z odwiecznym wrogiem wszystkich lubiących mocne trunki – kacem.
Słowo kac pochodzi od niemieckiego słowa Katzenjammer i w wolnym tłumaczeniu oznacza ‘kocią muzykę, narzekanie’. Mianem kaca określa się złe samopoczucie, które występuje kilka godzin po spożyciu alkoholu. Inne, polskie określenia na kaca to: pochmiel, glątwa, kociokwik lub syndrom (zespół) dnia następnego.
Do głównych przyczyn powodujących syndrom dnia następnego zaliczamy:
Niestety kociokwik może powodować szereg nieprzyjemnych dla organizmu doznań, m.in.:
Kac to niejedyny skutek uboczny sylwestrowej zabawy. Kolejnym może być przejedzenie. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, co zrobić, żeby pomimo „szampańskiej” zabawy obudzić się w Nowym Roku w dobrym nastroju.
Zdrowy sen potrzebny jest wszystkim i ma zbawienny wpływ na naszą wydajność, zdrowie i samopoczucie. Dobrze zatem, aby w noc przed planowaną zabawą sylwestrową spać odpowiednią ilość godzin i żeby ten sen był wysokiej jakości.
Najlepiej, żeby przed imprezą przygotować sobie zdrowe, pożywne śniadanie lub obiad, które spożyjemy następnego dnia. Najlepiej, żeby była to kwaśna zupa, gotowana na bazie wysokiej jakości bulionu mięsno-warzywnego. Doskonale sprawdzi się żurek, zupa ogórkowa ze śmietaną lub kapuśniak.
To bardzo ważna zasada. Kac w dużej mierze jest wynikiem odwodnienia naszego organizmu. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy podczas spożywania alkoholu popijali równocześnie takie same ilości niegazowanej wody – najlepiej z dodatkiem cytryny lub soku z cytryny. Dodatkowo częste picie wody zapobiegnie nadmiernemu objadaniu się.
Kolejną złota zasadą spożywania wysokoprocentowych trunków jest niemieszanie ich ze sobą. Jeśli zdecydujecie się na 1 rodzaj alkoholu to pozostańcie mu wierni już do końca imprezy. Ważne jest również, żeby nie łączyć alkoholu z napojami gazowanymi. Należy pamiętać też o tym, że ciemne alkohole zawierają więcej szkodliwych substancji niż jasne. Drinki przegryzaj zdrowymi przekąskami, najlepiej takimi, które zawierają małą ilość soli.
Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, bardzo ważny w leczeniu syndromu dnia następnego jest wysokiej jakości sen. Dlatego przed położeniem się spać po zabawie sylwestrowej warto zadbać o kilka rzeczy:
Pisaliśmy wcześniej, że warto z wyprzedzeniem przygotować sobie zdrową, pożywną zupę, którą najlepiej zjeść na śniadanie. Ale zanim po nie sięgniemy, po przebudzeniu koniecznie należy uzupełnić płyny i napić się wody z dodatkiem wysokiej jakości miodu i cytryny.
W ciągu dnia dobrze jest popijać wodę kokosową, która genialnie gasi pragnienie a także zakwas z buraków.
Doskonale sprawdzi się również bogaty w potas sok pomidorowy, sok z kiszonej kapusty, kefir lub maślanka.
Na pobudzenie polecamy Yerba Mate lub zieloną herbatę.
Na ratunek odwodnionemu organizmowi przydadzą się także elektrolity.
W przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego dobrze jest sięgnąć po herbatkę miętową lub z rumianku.
Alkohol bardzo mocno obciąża wątrobę, dlatego warto jej trochę pomóc sięgając po odpowiednie suplementy, a także dorzucając do posiłków świeżo zmielone ziarna ostropestu plamistego - już starożytni Rzymianie używali tej rośliny w walce z dolegliwościami wywołanymi upojeniem alkoholowym.
Duża dawka ruchu w Nowy Rok to doskonały sposób na wrócenie do formy po nocnej zabawie. Polecamy szczególnie zimowe spacery na łonie natury.
Pamiętajcie, że najlepszym sposobem na uniknięcie skutków ubocznych picia alkoholu i przejedzenia jest zachowanie umiaru, a w przypadku napojów wysokoprocentowych najlepiej niespożywanie ich wcale, bowiem alkohol to bardzo silna trucizna. Wprawdzie stosunkowo szybko (od kilku do kilkudziesięciu godzin) można usunąć alkohol z organizmu, ale narządy i organy, które ucierpiały wskutek upojenia alkoholowego będą regenerowały się znacznie dłużej. W naszym sklepie znajdziecie ciekawe alternatywy dla napojów procentowych, które z powodzeniem można sączyć przy sylwestrowych fajerwerkach i wznosić nimi toasty bez żadnych skutków ubocznych. Szczególnie polecamy tradycyjny zakwas z buraków, wodę kokosową i mleczko kokosowe na bazie których można przygotować pyszne drinki bezalkoholowe czy kultowy napój Mate Moc.
Powyższy artykuł, nie jest poradą medyczną. Wszelkie informacje zawarte na stronie internetowej są dostarczane wyłącznie do celów edukacyjnych i nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza, ani też nie stanowią rekomendacji jakiegokolwiek określonego sposobu leczenia.