Wśród wielu rodzajów napojów roślinnych, zwanych też mlekami roślinnymi, znajdziemy m.in. napoje owsiane, sojowe, czy też ryżowe i migdałowe. Na szczególną uwagę zasługuje pierwszy z nich – a więc napój owsiany. Napój owsiany doskonale uzupełni codzienną dietę wpisującą się w kanony zdrowego odżywiania – zarówno tę eliminującą laktozę, gluten, jak i tę tradycyjną.
Napój owsiany jest naturalnie bezglutenowy, jednak osoby uczulone na gluten oraz chore na celiakię powinny szczególną uwagę zwracać na ich oznakowanie. Owies, z którego produkowane jest mleko owsiane, bardzo często jest zanieczyszczone glutenem już na etapie zbiorów, produkcji lub przechowywania w magazynach z innymi rodzajami zbóż. Bezpieczeństwo zapewnia jedynie restrykcyjna kontrola jakości na każdym etapie produkcji, która pozwala uniknąć zanieczyszczenia tym alergenem.
Napój owsiany to doskonała alternatywa dla zwykłego mleka – niezależnie od powodu z jakiego unikamy jego spożywania. Nie rezygnując z ulubionych potraw, do których niezbędny jest dodatek mleka krowiego, możemy w łatwy sposób ograniczyć spożycie uczulającej laktozy lub glutenu. Napój owsiany pozwala delektować się charakterystycznym, zbożowym smakiem w ulubionych produktach – naleśnikach, koktajlach, owsiance czy kawie. Mleko owsiane podnosi wartość odżywczą potraw, przy jednoczesnej niskiej kaloryczności oraz wyróżnia się niską zawartością tłuszczów nasyconych. Dobrej jakości napoje owsiane nie są również dosładzane, a wszystkie węglowodany zawarte w napoju wynikają w 100% z ich naturalnej zawartości w nasionach owsa. Korzystne opinie na temat napojów owsianych nie są przesadzone! Mogą wiele zmienić w codziennej diecie i pomóc pozbyć się efektów nietolerancji pokarmowej. Bezpieczny napój owsiany, który powstaje z bezglutenowego owsa, zawiera w sobie wszystko to, co może zaoferować to popularne zboże.
Mleko owsiane polecane jest przede wszystkim osobom cierpiącym na nietolerancję glutenu oraz laktozy. Decydując się na zmianę swoich nawyków i odstawiając krowie mleko, możemy w prosty sposób ograniczyć nieprzyjemne dolegliwości, które wynikają ze spożycia alergenów. Napój owsiany jest całkowicie wolny od glutenu, dlatego nie powoduje dolegliwości trawiennych u osób z nietolerancją lub alergią na to białko zbożowe lub u osób chorych na celiakię. Jednocześnie, choć napój ten przypomina mleko, nie zawiera składników potencjalnie nietolerowanych u wielu osób, a występujących w mleku – laktozy oraz białek mleka krowiego. Nietolerancja laktozy jest spowodowana brakiem lub niedostateczną aktywnością laktazy, czyli enzymu, który odpowiada za rozkład tego cukru. Tym samym napój owsiany polecany jest alergikom i osobom z nietolerancją tych składników pokarmowych. Na odstawienie mleka decydują się też osoby na diecie wegańskiej, która nie pozwala im na spożywanie produktów odzwierzęcych i dla nich również wskazane są tzw. mleka roślinne.
Wszyscy miłośnicy napojów roślinnych powinni też zwrócić uwagę na ich pozostałe rodzaje. W zależności od tego, z czego zostały wyprodukowane, będą charakteryzować się innym smakiem, aromatem i właściwościami. Jednym z najbardziej cenionych jest tzw. mleko migdałowe – czyli doskonały dodatek do kaw oraz deserów. Równie popularny napój sojowy znakomicie sprawdzi się jako element jadłospisu osób na diecie wegańskiej i bezlaktozowej. Na rynku dostępne są również pyszne napoje ryżowe. Produkowane z ekologicznego ryżu BIO, będą wysokiej jakości zamiennikiem mleka krowiego o delikatnym smaku i bez dodatku cukru. Wszystkie rodzaje napojów roślinnych idealnie komponują się z zupami mlecznymi, owsiankami, a także koktajlami czy deserami.