Olejki eteryczne organiczne, silne skoncentrowane ciecze, które naturalnie występują w różnych częściach roślin, w tym między innymi w:
Pomimo iż nazywamy je olejami, w rzeczywistości mają bardziej wodnistą od tradycyjnego oleju konsystencję. Olejki eteryczne występują czasami pod nazwą olejów esencjonalnych, gdyż wychwytują esencję rośliny, w tym jej smak oraz zapach. Olejki biorą swoją nazwę od rośliny, z której pochodzą, stąd też możemy spotkać olejki lawendowe, pomarańczowe, miętowe czy eukaliptusowe.
Trudno jednoznacznie stwierdzić, które kultury zaczęły użytkować olejki eteryczne jako pierwsze, jednak najwcześniejsze wzmianki o nich pochodzą ze starożytnego Egiptu, Persji oraz Indii. Każda społeczność wykorzystywała je w nieco inny sposób. Praktykowano odświeżanie za ich pomocą tkanin i ubrań, perfumowanie się nimi czy nawet leczenie. Olejki aromatyczne wykorzystywano do masaży terapeutycznych. W niektórych kręgach wierzono, że za pomocą olejków można uzyskać jedność z bóstwami, dlatego też znalazły zastosowanie przy różnego rodzaju rytuałach i obrzędach religijnych. Arabowie jako pierwsi rozwinęli technikę destylacji roślin do ekstrakcji olejków eterycznych. Dopiero w średniowieczu wiedza ta rozprzestrzeniła się na Europę, natomiast dopiero w XX wieku po raz pierwszy użyto sformułowania "aromaterapia". Zaczęto wtedy badań lecznicze właściwości olejków eterycznych.
Istnieją dwie podstawowe metody pozyskiwania olejków eterycznych: destylacja oraz wytłaczanie. Destylacja jest najstarszym i po dziś dzień najczęściej praktykowanym sposobem na uzyskanie olejków eterycznych. Polega na przepuszczaniu pary przez duży zbiornik, zawierający surowy materiał roślinny. Rośliny uwalniają swoje aromatyczne związki, które parują i wznoszą się wraz z parą wodną do zamkniętego układu chłodzenia, znajdującego się powyżej. Para wodna zmienia się z powrotem w ciecz, natomiast w separatorze następuje podział na wodę oraz olej. Natomiast wytłaczanie to metoda, którą stosuje się głównie w przypadku olejków cytrusowych. Polega na nakłuwaniu skórek, a następnie zanurzeniu ich w ciepłej wodzie. W kolejnym kroku należy mechanicznie je sprasować. Tłoczona ciecz i miazga są następnie odwirowywane, gdzie rozdzielają się na sok cytrusowy i olejek eteryczny.
Jak dotychczas nie dokonano podziału na konkretne rodzaje olejków eterycznych, co wynika z faktu, iż ciągle prowadzone są nad nimi badania naukowe. Niemniej jednak, wśród najczęściej używanych olejków, można wymienić olejek:
Tymczasem wśród właściwości olejków eterycznych najczęściej wymienia się:
Olejki eteryczne mogą okazać się pomocne w walce z przeziębieniem czy zapaleniem pęcherza. Mogą również wykazywać działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybicze. Aromaterapia może przyczyniać się do poprawy zdrowia psychicznego, na przykład w stanach depresyjnych.
Wybierając olejek eteryczny, należy kierować się jego właściwościami oraz rezultatami, jakie można osiągnąć przy regularnej aromaterapii. Olejki zapachowe przeznaczone są wyłącznie do użytku zewnętrznego. Wystarczy wlać kilka kropel olejku do kominka zapachowego, albo do dyfuzora do olejków eterycznych, aby aromat rozprzestrzenił się w pokoju. Olejki stosowane są również do masażu oraz do inhalacji. Kilka kropel olejku wlanych do wanny z ciepłą wodą pomoże przygotować kąpiel terapeutyczną. Ważne, aby olejków nie aplikować bezpośrednio na skórę, zwłaszcza w formie nierozcieńczonej. Można natomiast dodać kilka kropelek do ulubionych kosmetyków, jednak nie należy przy tym przekraczać zalecanej przez producenta dawki.
Źródła:
Bezpieczeństwo stosowania olejków eterycznych, Girek Beata, Deska Małgorzata, Girek Tomasz
http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.6-1.pdf,
https://www.medonet.pl/zdrowie,olejki-eteryczne---wlasciwosci--zastosowanie--rodzaje-olejkow,artykul,1729763.html