Szybki kontakt: +48 71 727 62 40, sklep@marketbio.pl

Sproszkowany owoc lucumy – „złote słodziwo” z andyjskich dolin

17-01-2022

W Polsce coraz popularniejsze stają się zamienniki tradycyjnego cukru, takie jak ksylitol czy erytrytol. Ostatnio dołącza do nich sproszkowana lucuma, która poza funkcją słodzenia dostarcza również wartościowe witaminy, minerały i błonnik.

Co to jest lucuma?

Lucuma (wym. lukuma) to okrągło-owalny owoc drzewa Pouteria lucuma, które rośnie głównie w andyjskich dolinach, w krajach takich jak: Ekwador, Chile, Peru. Wyglądem przypomina nieco mango. Pouteria lucuma to wiecznie zielone drzewo, które może mierzyć aż do 20 m wysokości. Nie jest mrozoodporne, dlatego jego uprawa w Polsce nie miałaby racji bytu. W rejonie Ameryki Południowej jest to jeden z najbardziej popularnych owoców. Mieszkańcy chętnie spożywają go na surowo. Niestety w naszej szerokości geograficznej trudno jest kupić ten owoc w jego surowej postaci, z tego względu, że bardzo szybko dojrzewa i fermentuje. W związku z tym w Europie sprzedawany jest głównie w postaci proszku, który pozyskiwany jest z żółtego miąższu tego owocu i suszony w temperaturze poniżej 50°C.

owoc lacumy

Jak smakuje lucuma?

Owoc lucumy jest bardzo słodki. Żółty miąższ tego owocu smakiem przypomina bataty (słodkie ziemniaki), syrop klonowy i karmel. Sproszkowany miąższ może być używany jako naturalny dodatek do żywności poprawiający smak i zapach.

Jakich składników odżywczych dostarcza nam lucuma?

W 100 g tego południowo-amerykańskiego owocu znajdziemy ok. 35 g węglowodanów, ok. 2 g białka i 0,2 g tłuszczów. Lucuma jest bogatym źródłem błonnika - w 100 g znajdziemy ok. 10 g tego włókna pokarmowego. Ponadto zawiera takie przeciwutleniacze jak: witamina C ( ok. 0,77 mg na 100 g), karotenoidy – odpowiedzialne za jego piękną, żółtą barwę oraz cały szereg witamin z grupy B, retinol, żelazo czy fosfor.

Lucuma – do czego dodawać?

Ze względu na swój wyjątkowo słodki posmak, sproszkowany owoc lucumy może być doskonałym, dużo zdrowszym, a przede wszystkim naturalnym zamiennikiem cukru. Z powodzeniem może być użyty do:

  • wypieków – ciast, ciasteczek, tart, przypiekanych granoli
  • słodzenia napoi ciepłych i zimnych (kakao, kawa, mrożona kawa, koktajle, smoothie)
  • domowej produkcji batonów, lodów i kulek mocy
  • puddingów

co to jest lacuma

Komu polecamy lucumę?

Jako zamiennik cukru, sproszkowaną lucumę polecamy wszystkim. Ze względu na to, że ma niski indeks glikemiczny szczególnie polecamy ją:

  • osobom z insulinoopornością i cukrzycą typu 2
  • tym którzy zmagają się z nadwagą i zaparciami

 

Jeśli szukacie zamienników tradycyjnego cukru, czegoś co ma niski indeks glikemiczny a sprawi, że przygotowane przez Was posiłki będą miały słodki i oryginalny smak to gorąco zachęcamy Was do spróbowania lucumy.

 

Bibliografia

https://es.wikipedia.org/wiki/Pouteria_lucuma [dostęp 13.01.2022]

https://www.thehealthyhomeeconomist.com/lucuma-superfood/ [dostęp 13.01.2022]

https://www.elementsforlife.co.uk/blogs/news/lucuma-gold-of-the-incas [dostęp 13.01.2022]

 

 

 

Powyższy artykuł, nie jest poradą medyczną. Wszelkie informacje zawarte na stronie internetowej są dostarczane wyłącznie do celów edukacyjnych i nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza, ani też nie stanowią rekomendacji jakiegokolwiek określonego sposobu leczenia.

ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ceneo
trusted-shops
google