Suszona wołowina – pożywna przekąska dla osób aktywnych
Beef Jerky, czyli suszona wołowina, to niezwykle popularna przekąska, która przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych. Właściwy proces obróbki sprawia, że w suszonej wołowinie wciąż znajdziemy mnóstwo składników odżywczych dostępnych w łatwo przyswajalnej formie. Taka przekąska świetnie pasuje do wieczornego odpoczynku, ale również jako pożywne źródło kalorii podczas długotrwałego wysiłku. Co jeszcze warto wiedzieć na temat suszonej wołowiny? Odpowiedzi poniżej.
Beef Jerky – przysmak wynaleziony przez Indian
Przekąska jest postrzegana jako wynalazek Amerykanów, jednak w praktyce, została ona odkryta przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Indianie chętnie gromadzili zapasy, poddając mięso odpowiedniej obróbce. Proces ten był bardzo prosty: Mięso wołowe było oczyszczane z tłuszczu, krojone w długie i cienkie paski, a następnie ususzane na słońca. Suszone pasy mięsa Indianie nazywali jako „charqui”, czyli dosłownie, palone mięso. Od tego słowa narodziło się określenie Jerky, które do dziś jest wykorzystywane na całym świecie. Aktualnie, w procesie obróbki mięso jest dodatkowo marynowane w solance oraz przyprawach, co po pierwsze zabezpiecza je przed działaniem bakterii, a po drugie, nadaje mięso oczekiwane walory smakowe.
Jakie właściwości odżywcze posiada suszona wołowina?
W procesie suszenia, z mięsa wytrącana jest woda oraz duże ilości tłuszczu. Głównym makroelementem w suszonej wołowinie jest białko. Na 100 gram produktu, ponad 40 to łatwo przyswajalne białko, które jest doceniane przez osoby aktywne. Beef Jerky jest również źródłem węglowodanów. Przekąska nie jest jednak bardzo kaloryczna. W zależności od sposobu obróbki oraz dodatków smakowych, w 100 gramach wołowego mięsa suszonego znajduje się od 250 do 350 kalorii. Jerky jest dobrym źródłem sodu, cynku. wapnia oraz żelaza.
Jerky to idealna przekąska dla osób aktywnych
Suszona wołowina jest popularnym elementem w prowiancie osób udających się na długie wycieczki. Produkt nie musi być chłodzony, dzięki czemu, nawet po wielu godzinach w plecaku wciąż jest równie pożywną i smaczną przekąską. Ze względu na wysoką zawartość białka oraz węglowodanów, Jerky dostarcza nam dodatkowej energii oraz wspomaga nasze mięśnie podczas wysiłku. Suszoną wołowinę często spożywają sportowcy po zakończonym treningu. Dużym plusem jest również wysoka zawartość niektórych mikroelementów, takich jak wapń czy żelazo.
Suszona wołowina jako przysmak na wieczór
W Stanach Zjednoczonych, Beef Jerky to przysmak, który znajdziemy w każdym supermarkecie. Suszona wołowina jest dostępna w wielu smakach i może stanowić dobrą alternatywę dla chipsów. Jest bowiem dużo zdrowsza i znacznie bogatsza we właściwości odżywcze. Jeśli poszukujesz pożywnej i smacznej przekąski do wieczornego filmu, Beef Jerky to dobra propozycja. Ten oryginalny przysmak może również zrobić wrażenie na gościach, którzy wpadną w odwiedziny.
Jak smakuje suszona wołowina?
Wiele zależy od procesu obróbki oraz sposobu przyrządzania marynaty. W zależności od proporcji składników, wołowina może być bardziej pikantna lub słona. Obecnie, do przekąski dodaje się liczne przyprawy, takie jak np. ostra papryka. Na smak wpływa także czas wędzenia. Od tego zależy, czy finalny produkt będzie bardziej miękki, czy twardy. Godna polecenia jest marka Jack Link’s. Firma rozpoczęła działalność jeszcze pod koniec XIX wieku i do dnia dzisiejszego bazuje na przepisach zaczerpniętych od rdzennych Indian. W naszej ofercie znajdziesz oryginalne Jeef Berky tej firmy.
Suszona wołowina w sklepie online MarketBio
W naszym sklepie znajdziesz oryginalny przysmak Jeef Berky stworzony przez firmę Jack Link’s z ponad 120-letnią tradycją. Przysmaki są dostępne w formie małych kawałków wołowiny w saszetce, a także w formie batonika. Suszona wołowina jeszcze szczególnie ceniona przez osoby aktywne, ze względu na bogatą zawartość makro oraz mikroelementów. Spożywanie Jeef Berky w trakcie lub po wysiłku dostarcza energii, a także zapewnia składniki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania mięśni oraz układu nerwowego.