Używanie płynnych tłuszczy w kuchni ma bardzo długą tradycję. Uprawę drzew oliwnych rozpoczęto już ponad 8000 lat temu. Technika otrzymywania oliwy z ich owoców przez wieku ulegała ciągłemu udoskonalaniu. Inne oleje takie jak oleje rzepakowe, słonecznikowe, z pestek dyni, z pestek winogron, z pestek słonecznika, lniane, palmowe oraz wiele, wiele innych też w większości były znane już w starożytności. Jednak naprawdę masowe ich wytwarzanie zaczęło się wraz z rewolucją techniczną rozpoczętą w XVIII wieku.
Oleje tłoczone na zimno
Właściwości oleju zależą głównie od tego, z czego jest on wytwarzany. Jednak sposób wytłaczania oleju ma także olbrzymi wpływ na to jaki jest jego ostateczny skład i jaki będzie on miał wpływ na nasze zdrowie. Najtańsze dostępne w supermarketach oleje są tłoczone metodą na gorąco. W tej metodzie oleje są poddawane po tłoczeniu rafinacji, a w czasie całego procesu bywają podgrzewane nawet do 240 stopni. Wpływa to bardzo niekorzystnie na zawartość witamin, a także powoduje powstawanie bardzo niezdrowych tłuszczów trans. Zaletami oleju tłoczonego na gorąco są za to brak smaku oraz zapachu, a także większa stabilność przy wysokich temperaturach. Oleje tłoczone tradycyjną metodą, czyli na zimno są dużo lepszym produktem dla naszego zdrowia. Przy takim procesie bardzo rygorystycznie przestrzega się zachowania temperatury nie wyższej niż 40 stopni. Pozwala to zachować wszystkie cenne składniki zawarte w naturalnych olejach.
Masła klarowane
Masła klarowane oraz masła ghee uważana są za produkty mające wiele zalet w porównaniu do tradycyjnego masła. Oba te produkty powstają poprzez powolne podgrzewanie masła, które ma na celu pozbycie się wody oraz stałych cząstek mleka. Podczas tego procesu z masła wydziela się kazeina oraz laktoza, które są oddzielane od tego co nam pozostaje. Masła ghee są podgrzewane dłużej od klarowanych, dzięki czemu charakteryzują się ciemniejszym kolorem oraz intensywniejszym, lekko orzechowym smakiem. Dzięki wysokiej temperaturze dymienia masło klarowane jest szczególnie polecane do pieczenia, smażenia oraz gotowania. Po usunięciu wody i białek masło klarowane może być przechowywane przez długi czas w temperaturze pokojowej. W takich warunkach może spędzić około 9 miesięcy, jeśli włożymy je do chłodziarce czas ten wydłuży się nawet do 15 miesięcy. Należy pamiętać jednak o wyjątkowo dużej kaloryczności tego produktu. Ponieważ składa się on w 99,5 procentach z tłuszczu to 100 gram masła klarowanego ma około 880 kcal. Za to jest on źródłem wielu witamin takich jak witaminy A, D, E, witaminy grupy B, witamina C i K oraz kwas foliowy, biotyna, retinol, beta-karoten, a także niacyna. Lista zawartych w maśle klarowanym minerałów oraz pierwiastków śladowych jest równie imponująca. Znajdziemy na niej sód, potas, magnez, wapń, żelazo, fosfor, miedź, cynk, mangan oraz siarkę.
Rzadziej spotykane rodzaje olejów
Oleje roślinne można produkować z bardzo wielu różnych owoców lub nasion albo także innych części roślin. Oprócz najpopularniejszych olei z rzepaku oraz słonecznika i oczywiście oliwy z oliwek dostępne jest całe mnóstwo bardziej egzotycznych tłuszczów. Należą do nich między innymi oleje z soi, pestek dyni, orzechów włoskich, siemienia lnianego, pestek winogron, awokado, rokitnika, palmy oleistej, otrębów ryżowych, zarodków kukurydzy, nasion czarnej porzeczki, z czarnego kminku, z krokoszu oraz jeszcze całkiem sporo innych równie ciekawych.
Masła klarowane, oleje oraz oliwy w MarketBio
Internetowy sklep w ekologicznymi i zdrowymi produktami oferuje Państwu szereg ciekawych olei. Są to między innymi bardzo zdrowe oleje z pestek winogron. Charakteryzują się one bardzo łagodnym smakiem, brakiem zapachu oraz bardzo dużą zawartością witaminy E. Bardzo ciekawą propozycją jest także olej z nasion kozieradki, który między innymi dzięki zawartości kwasów omega-3, wspaniale wpływa na układ nerwowy oraz na naszą pamięć. Innym bardzo cenionym tłuszczem jest olej z nasion pokrzywy. Jest on używany zarówno w kuchni jak i jako baza do wytwarzania domowych kosmetyków. Fani orzechów włoskich z pewnością ucieszą się z oleju z prażonych orzechów włoskich. Doda on orzechowego posmaku każdej samodzielnie przygotowywanej potrawie.