
Kasza Gryczana Palona Bio 1,5 kg - Big Nature
KASZA GRYCZANA PALONA BIO Kasza gryczana palona i prażona to dokładnie to samo, czyli kasza, która została poddana wcześniejszej obróbce cieplnej. Dzięki temu procesowi staje się ona bardziej aromatyczna, jednak prażenie dodaje jej charakterystycznej goryczki. Masa netto: 1,5 kg Składniki: 100% kasza gryczana palona pochodząca z kontrolowanych upraw ekologicznych Jednostka certyfikująca: PL-EKO-04 Pochodzenie surowców: Rolnictwo UE Informacja dla alergików: Produkt może zawierać: gorczycę, gluten, orzechy, nasiona sezamu i seler. Kraj pochodzenia: Polska Sposób przygotowania: Kaszę należy wsypać na gotującą się wodę i gotować na małym ogniu w proporcji: 1 miarka kaszy i dwie miarki wody. Przed gotowaniem warto ją jedynie przepłukać na sitku pod bieżącą wodą. Gotować na małym ogniu pod przykryciem 12-15 min. Warunki przechowywania: Produkt należy przechowywać w temperaturze pokojowej w suchym, zamkniętym i zacienionym miejscu. Wartość odżywcza w 100 g produktu: Wartość energetyczna: 1495 kJ/ 357 kcal Tłuszcz: 3,1 g - w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,6 g Węglowodany: 74 g - w tym cukry: 0,2 g Błonnik: 5,9 g Białko: 6,2 g Sól: <0,01 g Producent: MIX BRANDS Sp. z o.o. ul. Odlewnicza 7 03-231 Warszawa
Wartościowy składnik wielu potraw mięsnych i warzywnych
Kasza gryczana ceniona jest głównie za cenne właściwości. Ze względu na zawartość błonnika i węglowodanów gwarantuje długotrwałe uczucie sytości. Dzięki temu pomaga ograniczyć podjadanie między posiłkami i sięganie po słodkie lub słone przekąski. Z uwagi na unikalny, dość charakterystyczny smak kasza gryczana znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Można ją wykorzystać do tradycyjnych, polskich potraw, takich jak klopsy czy gołąbki z mięsa mielonego. Stanowi także ciekawą alternatywę dla ryżu czy ziemniaków.
Zarówno kasza gryczana biała, jak i prażona jest zdrowa, smaczna i sycąca. Z tego względu szczególnie często wykorzystuje się ją jako składnik pożywnych lunchów czy drugiego dania obiadowego. Znakomicie smakuje zarówno z warzywami, jak i mięsem w praktycznie każdej postaci - gulaszem, mielonym, zrazami czy nawet z kotletami schabowymi. Co ciekawe, dużą popularnością cieszy się samodzielne spożywanie kaszy gryczanej z odrobiną masła, kawałkami boczku czy słoniną. Ziarna stanowią też świetne uzupełnienie aromatycznych zup, przy czym dodatkowo delikatnie je zagęszczają.
Jaką kaszę gryczaną wybrać - paloną czy niepaloną?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która z kasz jest lepsza - niepalona czy palona. Wszystko to zależy od indywidualnych oczekiwań i preferencji. Kasza gryczana niepalona wyróżnia się delikatnie kremową barwą i subtelnym smakiem. Z tego względu jest uniwersalna i stanowi świetnie uzupełnienie wielu dań mięsnych i wegetariańskich, a także słodkich deserów. Przy jej wytwarzaniu nie dochodzi do obróbki termicznej, co pozwala zachować więcej wartościowych składników odżywczych. Odmiana ta zawiera więcej białka, związków fenolowych i witamin z grupy B. Dzięki temu idealnie nadaje się do codziennego spożycia.
Z kolei kasza gryczana prażona charakteryzuje się nieco ciemniejszą barwą i intensywniejszym, aromatycznym smakiem. Ostateczny kolor ziaren uzależniony jest jednak od temperatury podczas obróbki cieplnej. Procesy te doprowadzają do obniżenia zawartości niektórych cennych witamin i minerałów. Mimo to warto uwzględnić ten produkt w codziennej diecie. Nadal bowiem stanowi cenne źródło magnezu i zdrowych tłuszczów. Niezależnie od wybranego rodzaju należy pamiętać, że duże znaczenie ma sposób przyrządzania. Kasza gryczana powinna być gotowana na sypko w niewielkiej ilości wody, dzięki czemu ziarna wchłoną więcej wody ze składnikami odżywczymi, które przenikają do niej podczas gotowania.