Szybki kontakt: +48 71 727 62 40, sklep@marketbio.pl

„Apteczka pierwszej pomocy” dla Twoich emocji.

04-03-2022

Zadbaj o siebie, żebyś mógł dbać o innych.

Sytuacja, z jaką mierzy się świat od kilku dni zapewne wielu z nas może napawać lękiem i niepokojem. Niemal wszystkim towarzyszą różne emocje, nowe, niełatwe doświadczenia, wyzwania. Jest to o tyle trudne, że tym strachem, wydarzenia „karmią” nas już od 2 lat. Ledwo świat zaczął wynurzać się z mroku pandemii, obostrzeń i konfliktów, które sytuacje te rodziły, a wpadł od razu w zawirowania ekonomiczne i lęk o pokój i bezpieczeństwo na świecie.

Bez wątpienia jest to czas, kiedy emocje, zwłaszcza te trudne, będą nam towarzyszyć i warto nauczyć się je kontrolować, tak, żeby nas nie paraliżowały, a jednocześnie nie wyczerpywały energetycznie. Tacy wykończeni, nie będziemy w stanie nieść pomocy czy to naszym dzieciom czy osobom najbardziej potrzebującym. Stany chronicznego, długiego wyczerpania mogą prowadzić do takich zaburzeń jak depresja czy bezsenność, zaś traumatyczne wydarzenia do syndromu stresu pourazowego.

Jak sobie pomóc, wyciszyć się, znaleźć spokój?

Poniżej postaramy się Wam podsunąć pomysły co jeść, pić, suplementować, aby pomóc sobie najlepiej jak możemy z tym dużym wyzwaniem, jaki rzucił nam los, poradzić sobie ze stresem, wyciszyć się, zasnąć.

Najważniejsze – dieta antystresowa.

W trudnych sytuacjach, które dzieją się w naszym życiu, często zapominamy o tym jak zbawienny wpływ może mieć dieta. Czasem bywa tak, że stres i niepokój tak ściska żołądek, że w ogóle tracimy  apetyt i przestajemy jeść – co jeszcze bardziej nas osłabia. To bardzo duży błąd. Właśnie w tym czasie niezwykle potrzebna jest dieta bogata w składniki odżywcze, witaminy i minerały takie jak, np.: witaminy z grupy B, magnez, potas, jod, itp.

Magnez. W jakim jedzeniu jest go najwięcej?

Magnez pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego  i przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Duże jego ilości zawiera gotowana kasza gryczana (76  mg na 100 g co stanowi ok. 20% RWS[1]), migdały (269 mg na 100 g co stanowi ok. 72% RWS), gorzka czekolada (165 mg na 100 g co stanowi ok. 44% RWS). Zdecydowanym liderem w zawartości magnezu jest kakao, które na 100 g proszku zawiera aż 420 mg magnezu (co stanowi ok. 112 % RWS). W czterech łyżeczkach kakao znajdziemy ok. 84 mg magnezu czyli ok. 22% RWS. W stresujących dla nas momentach warto mieć przy sobie, w aucie, torebce szufladzie – tabliczkę wysokiej jakości gorzkiej czekolady oraz garść migdałów. Magnez łatwo przyswaja się także przez skórę, zatem w sytuacjach wzmożonego napięcia warto sięgnąć po oliwę magnezową lub wymoczyć nogi a nawet całe ciało w kąpieli z dodatkiem soli epsom.

Witaminy z grupy B. Które produkty są bogate w witaminy z grupy B?

Tiamina (witamina B1), ryboflawina (witamina B2), niacyna (witamina B3), witamina B6 i B12 to witaminy, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Duże zawartości tych witamin występują w soczewicy czerwonej (np. w 100 g nasion soczewicy znajdziemy 1,072 mg tiaminy co stanowi 97% RWS) i nasionach fasoli białej (przykładowo w 100 g nasion znajdziemy 0,53 mg witaminy B6 co stanowi 38% RWS). Z kolei bogactwem witaminy B12 i ryboflawiny są kurze jaja – w 100 g całego jaja kurzego znajdziemy 1,6 µ witaminy B12, co stanowi 64% RWS oraz 0,542 mg witaminy B2, co stanowi 38% RWS.

Jod. Gdzie naturalnie występuje jod?

Jod pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Małe ilości tego pierwiastka znajdziemy w zbiornikach wody morskiej i organizmach w niż żyjących, m.in. w morskich rybach takich jak łosoś (100 g wędzonego łososia zwiera ok. 30 µ jodu co stanowi ok. 20 % RWS) i makrela (100 g wędzonej makreli dostarcza 40 µ jodu co stanowi ok. 27% RWS). W większych stężeniach jod występuje także w solankach przeznaczonych do inhalacji.

źródło jodu

Witamina E. Co jeść, aby dostarczyć organizmowi witaminę E?

Witamina E pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Prawdziwym bogactwem tej witaminy jest oliwa (olej z oliwek), bowiem w 100 ml oliwy znajdziemy 11,95 mg witaminy E, co stanowi aż 99% RWS. Warto polewać sobie wysokiej jakości oliwą extra virgine sałatki, stosować ją jako dodatek do pieczywa, zup czy dipów. Niewielu ludzi wie, że chociaż oliwa zawiera duże ilości witaminy E, to olej słonecznikowy zawiera jej prawie 4x więcej! W 100 ml oleju słonecznikowego znajdziemy aż 46,71 mg tej „witaminy młodości” (co stanowi ok. 389% RWS). To dopiero doskonały dodatek do różnych potraw, ale należy zaznaczyć, że smakowo oliwa trafia zdecydowanie bardziej w gusta większości.

Miedź. Jakie produkty zawierają dużo miedzi?

Miedź to bardzo istotny pierwiastek w walce ze stresem. Pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym i w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Duże zawartości miedzi znajdziemy ziarnach słonecznika (1,87 mg na 100 g ziaren co stanowi 187% RWS), sezamu (1,30 mg na 100 g ziaren co stanowi 130% RWS), w pestkach dyni (1,57 mg na 100 g co stanowi ok. 157% RWS) i płatkach owsianych (w 100 g płatków owsianych znajdziemy 0,55 mg miedzi co stanowi ok. 55% RWS). Doskonałym pomysłem jest połączenie tych wszystkich produktów i stworzenie sobie „miedziowego muesli na stres”, które dostarczy nam duże ilości tego pierwiastka. Prawdziwą „wisienką na torcie” będzie dodanie do niego pokruszonych ziaren kakao, które poza tym, że jest bogate w magnez, dostarcza aż 3,71 mg miedzi na 100 g tego produktu, co stanowi 371% RWS.

 

Nie zapomnij o potasie! Które produkty są źródłem potasu?

Potas pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Dużą zawartość tego cennego pierwiastka chemicznego znajdziemy w nasionach soi (2132 mg na 100 g suchych nasion co stanowi 106 % RWS) a także w suszonych morelach (które zawierają 1666 mg potasu na 100 g co stanowi ok. 83% RWS). Kupując suszone morele najlepiej wybierać te niesiarkowane i z upraw ekologicznych. Te suszone owoce to także wysokoenergetyczna przekąska, którą warto mieć przy sobie nie tylko w sytuacjach stresowych, ale także podczas dużego wysiłku fizycznego.

Olejki eteryczne pomocne na napięcia nerwowe.

W sytuacjach, gdy nasz układ nerwowy jest nadmiernie obciążony warto sięgnąć także po aromaterapię. Na poprawę samopoczucia na pewno dobrze sprawdzą się wysokiej jakości olejki eteryczne takie jak:

 • Bergamotowy
 • Cynamonowy
 • Cytronelowy
 • Z drzewa różanego
 • Lawendowy
 • Melisowy
 • Pichtowy
 • Pomarańczowy
 • Sosnowy
 • Z trawy cytrynowej
 • Ylang-ylang

spokojny sen

Co pić w sytuacjach stresujących?

Często, gdy jesteśmy zestresowani boli nas głowa. Może być to pierwszym sygnałem odwodnienia organizmu, dlatego niezwykle ważne jest, aby nie zapominać o stałym nawadnianiu i przyjmowaniu płynów. Woda jest zawsze najlepsza i najzdrowsza. Warto w takich chwilach sięgnąć nawet po wody lecznicze, bogate w liczne składniki mineralne pomocne w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Świetnie sprawdzi się również herbatka z melisy, rumianku, lawendy – część z tych ziołowych herbatek mogą pić dzieci powyżej 1. roku życia.

W sytuacji awarii w samolocie rodzic najpierw musi ubrać sobie maskę z tlenem a następnie swojemu dziecku. Trudne momenty, stres to nieodłączne elementy naszego życia. Ważne, żebyśmy w tych chwilach nie zapominali o sobie i swoich podstawowych potrzebach. Zaopiekujmy się  sobą, żebyśmy mogli dobrze zadbać o otaczający nas wokoło świat.

 

 

 

Powyższy artykuł, nie jest poradą medyczną. Wszelkie informacje zawarte na stronie internetowej są dostarczane wyłącznie do celów edukacyjnych i nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza, ani też nie stanowią rekomendacji jakiegokolwiek określonego sposobu leczenia.

 

 

[1] RWS – dzienna referencyjna wartość spożycia witamin i składników mineralnych dla osób dorosłych

 

ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ceneo
trusted-shops
google