Już za chwilę majówka i wielkie rozpoczęcie sezonu grillowego – narodowego hobby Polaków. W powietrzu zacznie unosić się pyszny zapach grillowanych potraw a my tłumnie wyjdziemy do naszych ogródków. Nie da się ukryć, że jedzenie na świeżym powietrzu jest nie tylko przyjemne, ale też smaczniejsze i bardziej relaksujące.
A teraz pytanie fundamentalne - czy grillowanie wpisuje się w coraz popularniejszy zdrowy styl życia i zdrowe odżywianie?
To zależy. Grillowanie jak najbardziej może być zdrową obróbką termiczną żywności, pod warunkiem, że zostaną zachowane pewne zasady, dzięki którym grillowane potrawy nie będą szkodliwe, nasze wątroby i żołądki nie ucierpią i nie będziemy mieć żadnych skutków ubocznych (łącznie z dodatkowymi kilogramami).
Poniżej przedstawiamy Ci najważniejsze zasady zdrowego grillowania:
Dużo kontrowersji wzbudza także grillowanie w folii aluminiowej – ten sposób ma swoich zwolenników i przeciwników.
Do zalet tego sposobu grillowania z pewnością należą:
- czystość – po takim grillowaniu nie trzeba szorować grilla wystarczy wyrzucić folię aluminiową,
- zachowanie smaku – grillowanie w folii aluminiowej pomaga zachować smak i aromat jedzenia, ponieważ żywność gotuje się we własnym soku,
- uniwersalność – w folii aluminiowej można ugrillować dosłownie wszystko,
- zabezpieczenie przed działaniem ognia – dzięki folii aluminiowej żywność nie ma bezpośredniego kontaktu z ogniem
Z kolei największymi wadami tego sposobu grillowania są bez wątpienia:
- szkodliwość – w trakcie grillowania z folii aluminiowej mogą przedostawać się do żywności toksyczne substancje,
- zanieczyszczenie środowiska – zużyta folia aluminiowa generuje dodatkowe odpady,
- wydłużony czas grillowania i trudność – folia aluminiowa zdecydowanie przedłuża czas grillowania i utrudnia równomierne pieczenie,
- estetyka – zdecydowanie bardziej elegancko na grillu wygląda żywność niż folia – chociaż to oczywiście kwestia gustu.
Podsumowując, grillowanie może być zdrowe, jeśli stosujemy odpowiednie techniki, sprzęt i wybieramy zdrowe produkty spożywcze. Także odpowiednie przygotowanie żywności, takie jak marynowanie w przyprawach i olejach, może pomóc w redukcji szkodliwych substancji chemicznych, a wybieranie mniej tłustych mięs i dodatków do potraw, takich jak warzywa, może pomóc w zachowaniu zdrowych nawyków żywieniowych. Ponadto, unikanie spalenizny może pomóc w zmniejszeniu ryzyka powstawania substancji rakotwórczych. Warto również pamiętać, że grillowanie powinno być tylko jednym z elementów zdrowej diety, a nie głównym sposobem przygotowywania posiłków.