Quinoa to regionalna nazwa komosy ryżowej uprawianej w Boliwii oraz Peru. Przez rdzennych mieszkańców jest określana mianem złotego zboża inków, choć de facto, zalicza się do pseudozbóż: choć posiada bardzo podobne właściwości, nie jest jednym z gatunków zboża. Komosa ryżowa posiada bardzo cenne wartości odżywcze, dzięki czemu, coraz częściej znajduje zastosowanie w kuchni także poza kontynentem Ameryki Południowej.
Czym charakteryzuje się komosa ryżowa?
Quinoa na kontynencie europejskim jest znana pod nazwą komosy ryżowej. Możemy się również spotkać z określeniem ryż peruwiański, choć obie nazwy wprowadzają nieco zamętu. W kuchni, komosa ryżowa najczęściej przypomina kaszę. Produkt jest bogatym źródłem mikroelementów, takich jak: witamina B, D, E, cynk, magnez, potas, żelazo czy wapń. Komosa ryżowa jest także źródłem przeciwutleniaczy, dzięki czemu, posiada właściwości antyoksydacyjne.
Możemy ją porównać do kaszy gryczanej, choć stężenie mikroelementów jest tutaj większe, a sama komosa jest mniej kaloryczna. Jest cennym produktem w kuchni wegetarian, ponieważ zawiera w sobie aminokwasy egzogenne, czyli takie, które musimy dostarczyć naszemu organizmowi wraz z pożywieniem. Quinoa znajduje powszechne zastosowanie w diecie, w której unikamy mięsa i białka pochodzenia zwierzęcego.
Jakie są odmiany Quinoa?
Komosa ryżowa występuje w czterech najpopularniejszych odmianach: białej, brązowej, czerwonej i czarnej. Różnice występują przede wszystkim pomiędzy komosą białą, a pozostałymi odmianami. Quinoa biała jest bardziej delikatna i ma wyczuwalny aromat orzecha. Doskonale chłonie wodę, zwiększając swoją objętość po ugotowaniu. Odmiany brązowa, czarna i czerwona mają charakterystyczny i wyrazisty smak, mniej wchłaniają wodę, a dzięki temu, są bardziej chrupiące.
Jakie zastosowanie w kuchni posiada komosa ryżowa?
Quinoa może być alternatywą zarówno dla różnych kasz, jak również ryżu. W zupach może natomiast zastąpić makaron. To bardzo popularny i niezwykle pożywny dodatek do głównego dania. Komosa ryżowa znajdzie zastosowanie również w sałatkach. Można nią zastąpić owsiankę. Przygotowanie komosy ryżowej wygląda podobnie, jak w przypadku kaszy. Przed ugotowaniem warto ją namoczyć w wodzie, dzięki czemu, straci charakterystyczny smak goryczki, który nie każdemu przypadnie do gustu. Następnie, komosę gotujemy przez 10-15 minut. W przypadku białej odmiany, po ugotowaniu warto ją pozostawić w wodzie przez kolejne 5-10 minut, dzięki czemu, bardziej napęcznieje.
Quinoa w sklepie ze zdrową żywnością Marketbio.pl
Biorąc pod uwagę unikalne właściwości odżywcze komosy ryżowej, produktu tego nie mogło zabraknąć w sklepie internetowym ze zdrową żywnością Marketbio.pl. W naszej ofercie znajdziesz wszystkie popularne odmiany Quinoa: białą, czarną, brązową oraz czerwoną. Dużym plusem jest szeroki wybór objętości: od 150 g do opakowań po 1 kg. Dzięki temu, na początek możesz wypróbować Quinoa w małym opakowaniu, aby sprawdzić, czy ten rodzaj pożywienie przypadnie do gustu Twoim kubkom smakowym. Ze względu na bogatą zawartość mikroelementów i przeciwutleniaczy, komosa ryżowa coraz częściej ląduje na talerzu osób dbających o zdrowy styl życia.