Chałwa to niewątpliwie ulubiony przysmak wielu Polaków. Za czasów PRL była trudno dostępnym luksusem, na który nie wszyscy mogli sobie pozwolić. Dzisiaj na szczęście chałwę możemy dostać na każdym kroku, jednak nie wszędzie będzie to prawdziwa chałwa, smakująca tak jak powinna. Za ojczyznę chałwy uważa się Indie, ale była ona już znana w starożytnym Babilonie. Dzisiaj możemy w Polsce spotkać chałwę z wielu różnych krajów świata w których przygotowywana jest w kilku, różniących się składem, wersjach.
Z czego wytwarzana jest chałwa?
Podstawowa i najbardziej tradycyjna wersja chałwy to mielone nasiona sezamu i miód. Taka masa może mieć konsystencję półpłynną lub mającą najwięcej zwolenników kruchą. W celu wytworzenia chałwy oddziela się ziarna sezamu od łupin. Ziarna te następnie są prażone, szybko chłodzone i mielone na miazgę. W kolejnym etapie dodaje się w zależności od wersji miód, masę karmelową albo cukier oraz wszelkie inne dodatki smakowe. Bardzo ważną czynnością jest mieszanie masy, najlepiej wykonywane ręcznie. Od tej czynności zależy konsystencja gotowej chałwy. Gdy ten etap jest zakończony, można już formować i pakować chałwę do końcowych opakowań.
Sezam właściwości
Sezam jest jedną z najstarszych roślin oleistych wykorzystywanych przez ludzkość. Występuje w odmianach białej, czarnej oraz brązowej. Sezam ma przyjemny orzechowy smak oraz bardzo delikatną strukturę, dlatego jest bardzo chętnie wykorzystywany zarówno jako dodatek lub podstawa przygotowywanych potraw. Sezam charakteryzuje się wysoką zawartością żelaza, wapnia, cynku, magnezu oraz miedzi. Dzięki czemu jego spożywanie może korzystnie wpłynąć na stan naszej skóry, włosów oraz paznokci. Ważna jest także duża zawartość fitosteroli, które mogą wspomagać regulację cholesterolu we krwi.
Skąd pochodzi najlepsza chałwa?
Chałwa jest wytwarzana w wielu regionach świata z różnych składników. Oprócz sezamu podstawą chałwy mogą być także ziarna słonecznika, maku, orzechy, migdały lub nawet marchewka z mlekiem używana w tym celu w Indiach. Każda wersja chałwy ma z pewnością wielu zwolenników i zajadających się nią smakoszy. W Polsce najbardziej popularne i najczęściej spotykane są chałwy greckie oraz tureckie. Obie wywodzą się historycznie z tych samych terenów i obie często mają w składzie liczne dodatki smakowe. Najlepiej jest samemu przetestować różne wersje chałwy i wybrać tą, którą zachwycimy się najmocniej.
Chałwa jako dodatek do deserów
Chałwą możemy oczywiście delektować się w jej czystej postaci, jednak można wykorzystać ją również jako dodatek do rozmaitych deserów. Bardzo często jest ona łączona z lodami, musami lub kremami. Takie kremy są składnikiem wielu ciast i tortów. W sernikach chałwa równie często stosowana jest jako polewa jak i mieszana z właściwą masą serową.
Niektórzy lubią także chałwową domieszkę tam, gdzie nie wszyscy byś się jej spodziewali. Dodana do sosu cudownie podkreśli smak indyka lub kurczaka.
Czy można mieć uczulenie na sezam?
Alergie na sezam są rzadko spotykane, ale mogą być poważne. Reakcje alergiczne na nasiona sezamu lub olej sezamowy mogą powodować anafilaksję. Do mniej poważnych objawów alergii na sezam, a tym samym na chałwę należą m.in. ból brzucha, problemy trawienne, kaszel, pokrzywka, podrażnienie gardła.
Czy chałwa powinna być przechowywana w lodówce?
Chałwa nie wymaga chłodzenia. W rzeczywistości jest sprzedawany od wieków w gorącym pustynnym słońcu na Bliskim Wschodzie! Zalecamy jednak trzymanie jej w zacienionym miejscu, np.w szafce czy spiżarni. Chałwa utrzymuje świeżość przez 4-6 miesięcy, gdy jest przechowywana w chłodnym, suchym miejscu, ale z pewnością zjesz wcześniej swoją chałwę!
Chałwa w MarketBio
MarketBio zajmujący się internetową sprzedażą zdrowej żywności oferuje Państwu szeroką ofertę chałwy z różnymi dodatkami. Dostaniecie u nas czystą chałwę bez dodatków, ale także chałwę waniliową, migdałową. W naszym sklepie jest również dostępna wersja bez cukru, dla osób borykających się z cukrzycą.
Z pewnością znajdą Państwo tutaj swój ulubiony rodzaj chałwy, która będzie wspaniałym deserem lub składnikiem przygotowywanych przez państwa potraw.