Małe, białe kuleczki tapioki robią się coraz bardziej popularne w naszym klimacie. Często zadajecie nam pytania na temat tapioki, dlatego postanowiliśmy odpowiedzieć na te, które powtarzają się najczęściej.
Spis treści
Tapioka – pytania i odpowiedzi 1
Jak powstają perełki tapioki?. 1
Czy tapioka jest kaloryczna?. 1
Tapioka to nic innego jak skrobia uzyskiwania z manioku - rośliny pochodzącej z Ameryki Południowej, porastającej tropikalne niziny. Jest jednym z podstawowych pokarmów mieszkańców krajów tropikalnych – jest tam tak popularna jak mąka pszenna w naszej strefie klimatycznej.
Skrobię z manioku możemy kupić pod wieloma postaciami m.in.: w formie proszku rozpuszczalnego w gorącej wodzie, mączki, wstępnie przetworzonych płatków, prostokątnych pałeczek lub tzw. „perełek”.
Do produkcji pereł z tapioki używa się ciasta wytworzonego z mąki z tapioki zmieszanej z wrzącą wodą. Owe ciasto przecedza się przez swego rodzaju sita, które tworzą kuleczki. Inną metodą jest też mieszanie tego ciasta w takich dużych garnkach przypominających trochę gruchę do betonu, w których pod wpływem obrotów tworzą się kuleczki. W wielu krajach azjatyckich można kupić nawet domową maszynkę do produkcji pereł tapioki. Przypominają one nieco maszyny do produkcji domowego makaronu.
Europejczycy w porównaniu do mieszkańców innych kontynentów nie używają tapioki na tak szeroką skalę. Popularna jest głównie w krajach zachodnich. I tak, np. w Belgii dodaje się perełki tapioki do klarownych zup, we Francji używa się jej do deserów typu parfait, zaś w Wielkiej Brytanii do puddingów. Warto zauważyć też, że w całej Europie coraz popularniejsza staje się Bubble Tea – czyli tak zwana „herbata bąbelkowa”. Jest to napój pochodzący z Tajwanu i rozpowszechniony w latach 90-tych w USA. Można go spożywać na zimno lub ciepło, a jego bazą jest herbata z różnymi dodatkami. Obowiązkowo muszą znaleźć się w nim „bubble” czyli właśnie perełki tapioki.
Wartości odżywcze manioku to w głównej mierze węglowodany - ma niską zawartość białka, i bardzo niską zawartość witamin, minerałów i tłuszczu. 100 g surowego manioku zawiera ok. 160 kcal. Dzięki dużej zawartości węglowodanów i stosunkowo łatwej i niewymagającej uprawie stanowi cenny surowiec w krajach dotkniętych niedoborami żywności. W krajach bardziej rozwiniętych często dodawany jest jako środek zagęszczający do przetworzonej żywności lub jako pasza dla zwierząt. Aktualnie największym producentem manioku jest Nigeria, z kolei najwięcej skrobi eksportuje Tajlandia.
Natomiast w suszonych perełkach tapioki nie znajdziemy w ogóle tłuszczu, a 100 g tego produktu dostarcza ok. 358 kcal.
Jak można przeczytać powyżej, wartości odżywcze tapioki są dosyć ubogie w witaminy i składniki mineralne. W perełkach tapioki znajdziemy śladowe ilości błonnika, żelaza i manganu. Warto jednak zaznaczyć, że tapioka naturalnie nie zawiera glutenu, zbóż, orzechów, jaj, laktozy – może być zatem spożywana przez osoby z nietolerancjami na te pokarmy. Warto jednak doczytać na etykiecie, czy nie zawiera śladowych ilości tych alergenów, ze względu na pakowanie w zakładzie, w którym pakowane są również te surowce. Tapioka jest również lekkostrawna.
Perły przed gotowaniem powinny być dobrze namoczone – w wodzie, mleku lub napoju roślinnym. Najlepiej moczyć je przez ok. 1 godzinę, a następnie gotować w tym samy płynie, w którym były moczone do momentu aż uzyskają kolor przezroczysty – zwykle zajmuje to ok 45 minut. Surowe perły tapioki są nieprzezroczyste, po ugotowaniu stają się przezroczyste. W handlu dostępne są też częściowo obgotowane kulki tapioki, dzięki czemu proces ich przygotowania może być krótszy. Warto jednak zwracać uwagę na skład takiego produktu, bo często dodawane są do niego sztuczne barwniki, słodziki, wzmacniacze smaku, konserwanty. Warto wybierać również perły tapioki sprawdzonych marek i producentów i uważnie czytać wykaz składników, bo zdarza się, że do pereł tapioki dodawany jest np. dwutlenek siarki.
Ugotowane perły tapioki mają neutralny smak, trochę jak bezsmakowa galaretka lub żelatyna. Natomiast po dodaniu do nich innych dodatków, np. herbaty czy mleka nabierają ich smaku.