W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się świece wykonane z naturalnych wosków, zarówno pszczelego jak i z wosku sojowego. Zdecydowanie chętniej tworzymy w domowych pieleszach własne, pięknie przyozdobione i pachnące, naturalne świece, a hobby to zdobywa coraz szersze grono zwolenników. Wosk sojowy wygrywa nad pszczelim ceną i faktem, że jest wegański. Czy znasz jego historię, cechy i zalety?
Spis treści
Wosk sojowy – odkryj jego magię
Jak odróżnić wosk sojowy od parafiny?
Jak zrobić domową świecę z wosku sojowego? Najprostsza instrukcja
Wosk sojowy to nic innego jak olej sojowy, pozyskiwany z nasion soi, poddany procesom chemicznym, dzięki którym przybrał postać wosku. Temperatura topnienia wosku sojowego jest niższa niż temperatura topnienia wosku parafinowego i waha się między 49°C a 82°C.
Wosk sojowy używany jest w przemyśle świecowym całkiem od niedawna. Został opracowany zaledwie 32 lata temu, w 1991 roku, jako tańsza alternatywa dla naturalnego wosku pszczelego.
Po oddzieleniu oleju od nasion soi jest on poddawany uwodornieniu a następnie bieleniu. W naszym sklepie możesz kupić wosk sojowy w postaci bryłek lub płatków.
Świece zrobione z wosku sojowego są znacznie bardziej przyjazne zarówno dla środowiska jak i dla ludzi niż świece z wosku parafinowego. Po pierwsze, ze względu na proces produkcji -warto nadmienić, że wosk sojowy produkowany jest z odnawialnych surowców w przeciwieństwie do świec parafinowych. Jest również bardziej przyjazny dla środowiska, z tego względu, że jako produkt naturalny ulega biodegradacji. Z kolei badanie przeprowadzone w 2002 roku wykazało, że świece sojowe wydzielają zdecydowanie mniej sadzy i formaldehydu niż świece parafinowe. Będą zatem doskonałym wyborem dla alergików i osób wrażliwych na zapachy.
W praktyce odróżnienie wosku sojowego od parafiny może być trudnym zadaniem. Mamy jednak dla Ciebie kilka wskazówek, które mogą być pomocne, aby odróżnić te dwa produkty:
- kupując wosk dokładnie przeczytaj etykietę lub opis produktu
- kupując wosk powąchaj go – wosk sojowy powinien być prawie bezwonny, z ewentualnie delikatnym, naturalnym zapachem soi
- kupując wosk lub gotową świecę sprawdź cenę – wosk sojowy jest zwykle droższy niż wosk parafinowy
- kupując gotową świecę sprawdź konsystencję – wosk sojowy będzie bardziej miękki i elastyczny w przeciwieństwie do wosku parafinowego – ten będzie twardszy i bardziej kruchy
- mając już świecę sprawdź czas palenia – świece z wosku sojowego palą się wolniej i równomiernie, a świece z wosku parafinowego będą spalać się szybciej
Do wykonania domowych świec z wosku sojowego potrzebujesz:
- słoików
- ok. 500 g wosku sojowego
- ok. 30 g* olejku eterycznego (do odmierzenia najlepiej użyj dokładnej wagi)
- bawełnianych lub drewnianych knotów
- blaszek do knotów bawełnianych
- ewentualnie barwnika w proszku do świec
*Ilość olejku eterycznego jaką dodasz zależna jest od intensywności zapachu jaką chcesz otrzymać. Ogólnie rekomenduje się, aby procentowa ilość olejku wynosiła 3-4% czyli na 100 g wosku powinno dodać się ok. 4 g olejku. Aby jednak intensywność zapachu była nieco większa można te proporcje zwiększyć do 6%.
Podczas produkcji świecy z wosku sojowego może dojść do przykrej sytuacji, w której wosk popęka. Istnieje kilka powodów, dla których może się tak wydarzyć. Warto poznać podstawowe przyczyny, aby stworzone przez Ciebie świeczki nie tylko pięknie pachniały ale były również estetyczne.
- Zbyt szybkie chłodzenie. Pamiętaj, aby wosk stygł stopniowo, w temperaturze pokojowej.
- Zbyt duży stosunek dodatków, np. barwnika lub olejków zapachowych. Może to wpłynąć na elastyczność wosku i powodować pękanie.
- Nieodpowiednio dobrane olejki eteryczne. Niektóre zapachy mogą zmieniać właściwości wosku, sprawiając tym samym, że wosk będzie bardziej podatny na pękanie.
Świece wykonane z wosku sojowego mają wiele zalet, którymi przewyższają zwykłe świece z parafiny.
Do głównych należy przede wszystkim fakt, że wosk sojowy jest pozyskiwany z soi, a nie z ropy naftowej, dzięki czemu jest biodegradowalny. Emitują też zdecydowanie mniej dymu i dwutlenku węgla niż tradycyjne świece. Palą się też zdecydowanie dłużej. Należy też zaznaczyć, że wosk sojowy zdecydowanie łatwiej zmywa się z różnych powierzchni w porównaniu z woskiem z parafiny.
Z kolei do wad wosku sojowego na pewno możemy zaliczyć cenę – jest to produkt droższy, w porównaniu do wosku parafinowego, trudniej dostępny i bardziej wrażliwy na wilgoć, co może wpływać na wygląd świecy.
Własnoręcznie robienie świec jest niezwykle kreatywnym i wciągającym hobby. Dzięki niemu możemy stworzyć idealnie dopasowane do naszych wnętrz i do naszego charakteru i nastroju świece. Takie samodzielne przygotowane świeczki mogą być też wspaniałym prezentem dla bliskiej nam osoby.
https://www.soya.be/soy-wax-history.php [dostęp 24.07.2023]
https://www.soya.be/soy-wax-production.php [dostęp 24.07.2023]
https://www.soya.be/soy-candles-soot.php [dostęp 24.07.2023]
https://en.wikipedia.org/wiki/Soy_candle [dostęp 24.07.2023]