Szybki kontakt: +48 71 727 62 40, sklep@marketbio.pl

Wosk sojowy – odkryj jego magię

28-07-2023

wosk sojowy

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się świece wykonane z naturalnych wosków, zarówno pszczelego jak i z wosku sojowego. Zdecydowanie chętniej tworzymy w domowych pieleszach własne, pięknie przyozdobione i pachnące, naturalne świece, a hobby to zdobywa coraz szersze grono zwolenników. Wosk sojowy wygrywa nad pszczelim ceną i faktem, że jest wegański. Czy znasz jego historię, cechy i zalety?

Spis treści

Wosk sojowy – odkryj jego magię

Co to jest wosk sojowy?

Jak powstaje wosk sojowy?

Czy wosk sojowy jest zdrowy?

Jak odróżnić wosk sojowy od parafiny?

Jak zrobić domową świecę z wosku sojowego? Najprostsza instrukcja

Dlaczego wosk sojowy pęka?

Zalety i wady wosku sojowego

 

Co to jest wosk sojowy?            

Wosk sojowy to nic innego jak olej sojowy, pozyskiwany  z nasion soi, poddany procesom chemicznym, dzięki którym przybrał postać wosku. Temperatura topnienia wosku sojowego jest niższa niż temperatura topnienia wosku parafinowego i waha się między 49°C a 82°C.

Wosk sojowy używany jest w przemyśle świecowym całkiem od niedawna. Został opracowany zaledwie 32 lata temu, w 1991 roku, jako tańsza alternatywa dla naturalnego wosku pszczelego.

Jak powstaje wosk sojowy?

Po oddzieleniu oleju od nasion soi jest on poddawany uwodornieniu a następnie bieleniu. W naszym sklepie możesz kupić wosk sojowy w postaci bryłek lub płatków.

Czy wosk sojowy jest zdrowy?

Świece zrobione z wosku sojowego są znacznie bardziej przyjazne zarówno dla środowiska jak i dla ludzi niż świece z wosku parafinowego. Po pierwsze, ze względu na proces produkcji -warto nadmienić, że wosk sojowy produkowany jest z odnawialnych surowców w przeciwieństwie do świec parafinowych. Jest również bardziej przyjazny dla środowiska, z tego względu, że jako produkt naturalny ulega biodegradacji. Z kolei badanie przeprowadzone w 2002 roku wykazało, że świece sojowe wydzielają zdecydowanie mniej sadzy i formaldehydu niż świece parafinowe. Będą zatem doskonałym wyborem dla alergików i osób wrażliwych na zapachy.

Jak odróżnić wosk sojowy od parafiny?

W praktyce odróżnienie wosku sojowego od parafiny może być  trudnym zadaniem. Mamy jednak dla Ciebie kilka wskazówek, które mogą być pomocne, aby odróżnić te dwa produkty:

- kupując wosk dokładnie przeczytaj etykietę lub opis produktu

- kupując wosk powąchaj go – wosk sojowy powinien być prawie bezwonny, z ewentualnie delikatnym, naturalnym zapachem soi

- kupując wosk lub gotową świecę sprawdź cenę – wosk sojowy jest zwykle droższy niż wosk parafinowy

- kupując gotową świecę sprawdź konsystencję – wosk sojowy będzie bardziej miękki i elastyczny w przeciwieństwie do wosku parafinowego – ten będzie twardszy i bardziej kruchy

- mając już świecę sprawdź czas palenia – świece z wosku sojowego palą się wolniej i równomiernie, a świece z wosku parafinowego będą spalać się szybciej

Jak zrobić domową świecę z wosku sojowego? Najprostsza instrukcja:

Do wykonania domowych świec z wosku sojowego potrzebujesz:

- słoików

- ok. 500 g wosku sojowego

- ok. 30 g* olejku eterycznego (do odmierzenia najlepiej użyj dokładnej wagi)

- bawełnianych lub drewnianych knotów

- blaszek do knotów bawełnianych

- ewentualnie barwnika w proszku do świec

wosk sojowy

  1. Podgrzej wosk sojowy w kąpieli wodnej aż całkowicie się rozpuści i przybierze przezroczystą barwę.
  2. Dodaj do niego olejek eteryczny, ewentualnie barwnik i wymieszaj.
  3. Umocuj knot w blaszce, zamocz blaszkę na knot w powstałej mazi i przyklej do spodu słoika.
  4. Powoli wlej mieszaninę wosku i olejku do słoika, tak aby część knota wystawała ponad płyn.
  5. Usztywnij knot tak, aby nie wpadł do ciepłego wosku, np. spinaczem.
  6. Pozostaw do ostygnięcia, w temperaturze pokojowej.

*Ilość olejku eterycznego jaką dodasz zależna jest od intensywności zapachu jaką chcesz otrzymać. Ogólnie rekomenduje się, aby procentowa ilość olejku wynosiła 3-4% czyli na 100 g wosku powinno dodać się ok. 4 g olejku. Aby jednak intensywność zapachu była nieco większa można te proporcje zwiększyć do 6%.

 

Dlaczego wosk sojowy pęka?

Podczas produkcji świecy z wosku sojowego może dojść do przykrej sytuacji, w której wosk popęka. Istnieje kilka powodów, dla których może się tak wydarzyć. Warto poznać podstawowe przyczyny, aby stworzone przez Ciebie świeczki nie tylko pięknie pachniały ale były również estetyczne.

- Zbyt szybkie chłodzenie. Pamiętaj, aby wosk stygł stopniowo, w temperaturze pokojowej.

- Zbyt duży stosunek dodatków, np. barwnika lub olejków zapachowych. Może to wpłynąć na elastyczność wosku i powodować pękanie.

- Nieodpowiednio dobrane olejki eteryczne. Niektóre zapachy mogą zmieniać właściwości wosku, sprawiając tym samym, że wosk będzie bardziej podatny na pękanie.  

Zalety i wady wosku sojowego.

Świece wykonane z wosku sojowego mają wiele zalet, którymi przewyższają zwykłe świece z parafiny.

Do głównych należy przede wszystkim fakt, że wosk sojowy jest pozyskiwany z soi, a nie z ropy naftowej, dzięki czemu jest biodegradowalny. Emitują też zdecydowanie mniej dymu i dwutlenku węgla niż tradycyjne świece. Palą się też zdecydowanie dłużej. Należy też zaznaczyć, że wosk sojowy zdecydowanie łatwiej zmywa się z różnych powierzchni w porównaniu z woskiem z parafiny.

Z kolei do wad wosku sojowego na pewno możemy zaliczyć cenę – jest to produkt droższy, w porównaniu do wosku parafinowego,  trudniej dostępny i bardziej wrażliwy na wilgoć, co może wpływać na wygląd świecy.

Własnoręcznie robienie świec jest niezwykle kreatywnym i wciągającym hobby. Dzięki niemu możemy stworzyć idealnie dopasowane do naszych wnętrz i do naszego charakteru i nastroju świece. Takie samodzielne przygotowane świeczki mogą być też wspaniałym prezentem dla bliskiej nam osoby.

 

 

Bibliografia:

 

https://www.soya.be/soy-wax-history.php [dostęp 24.07.2023]

https://www.soya.be/soy-wax-production.php [dostęp 24.07.2023]

https://www.soya.be/soy-candles-soot.php [dostęp 24.07.2023]

https://en.wikipedia.org/wiki/Soy_candle [dostęp 24.07.2023]

Polecane produkty

Wosk Sojowy do Świec Y50 1 kg - Easy Candle

Wosk Sojowy do Świec Y50 1 kg - Easy Candle

Zawartość netto:1  kg Cena kat. za 1kg :31.99 zł ...
Wosk Sojowy Naturalny 500 g - Vitafarm - Przecena Krótka Data Minimalnej Trwałości

Wosk Sojowy Naturalny 500 g - Vitafarm - Przecena Krótka Data Minimalnej Trwałości

Zawartość netto:0,5  kg Cena kat. za 1kg :53.98 zł ...

Polecane artykuły

Olejki Eteryczne

Olejki Eteryczne

20-07-2022
Czym są olejki eteryczne? Olejki eteryczne organiczne, silne skoncentrowane ciecze, które naturalnie występują w różnych częściach roślin, w tym między innymi w: trawach, korzeniach, nasionach, liściach owocowych, kwiatach, łodygach, żywicach, skórce. Pomimo iż...
Latem Twoja skóra potrzebuje więcej beta-karotenu

Latem Twoja skóra potrzebuje więcej beta-karotenu

23-07-2021
W momencie nadejścia lata powinniśmy zastanowić się nad tym jak zadbać o naszą skórę, aby zabezpieczyć ją przed szkodliwym działaniem słońca. Ochrona przeciwsłoneczna to nie tylko kremy z filtrem SPF. W myśl zasady „jesteś tym, co jesz” należy zwrócić szczególną uwagę na...
Hydrolat – nasz sposób na odświeżenie i odżywienie skóry latem

Hydrolat – nasz sposób na odświeżenie i odżywienie skóry latem

16-07-2021
Gdy nadchodzi lato i wysokie temperatury dają się we znaki, szukamy sposobu na ochłodę i odświeżenie. Oczywistym jest, że sięgamy wtedy po wodę mineralną, która zaspokoi pragnienie i nawodni organizm od środka. Jak natomiast poradzić sobie z nawilżeniem zewnętrznej warstwy skóry...
ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ŁADOWANIE....
ceneo
trusted-shops
google