Ryż Arborio to gatunek krótkoziarnistego ryżu wykorzystywany głównie do przyrządzania risotto. Nazwany na cześć miejsca we Włoszech, w którym został po raz pierwszy wyhodowany. Ryż Arborio jest krótki, gruby, owalny i wspaniale biały. Ryż arborio jest dostępny w różnych wielkościach ziaren. Optymalną jest długość super fino. Ryż Arborio jest również dostępny w postaci brązowej (nierafinowanej), ale znacznie częściej jest sprzedawany jako ryż biały, zawierający więcej skrobi. Powszechnie dostępny w supermarketach i delikatesach, czasami oznaczony po prostu jako „ryż risotto”.
Ryż arborio — właściwości
Ryż Arborio ma wysoką zawartość amylopektyny, skrobi występującej w ryżu. Ponieważ ryż arborio jest poddawany mniejszej obróbce niż konwencjonalny ryż długoziarnisty, zachowuje on większą ilość swojej normalnej zawartości skrobi. Gotowanie ryżu powoduje, że skrobia ta staje się twardsza, bardziej chrupiąca i kremowa w porównaniu z innymi rodzajami ryżu.
Chociaż ryż arborio zawiera trochę białka i tłuszczu, prawie 90% kalorii w ryżu pochodzi z zawartości węglowodanów. Porcja niegotowanej 1/4 szklanki zawiera 38 gramów węglowodanów, 4 gramy białka; i 0,5 grama tłuszczu. Zawartość węglowodanów jest bardzo podobna do długoziarnistego białego ryżu, który zawiera 37 gramów węglowodanów w porcji 1/4 szklanki. Ryż Arborio jest jednak lepszym źródłem błonnika, z 2 gramami na porcję w porównaniu z 0,6 grama w ryżu długoziarnistym. Błonnik w pożywieniu wspomaga kontrolę głodu, a zwiększenie jego ilości w diecie wspomaga zdrowie serca i może przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka otyłości i cukrzycy.
Zastosowania ryżu arborio
Pomimo tego, że risotto jest najbardziej znanym zastosowaniem ryżu arborio, istnieją inne potrawy, w których aksamitny ryż jest idealnym składnikiem. Ta odmiana ryżu nadaje kremowej konsystencji owsiance, puddingom ryżowym oraz innym deserom.
Dobrze pasuje jako dodatek na przykład do:
karczochów, szparagów, buraków, pieczarek, parmezanu, groszku, cielęciny, wina, owoców morza.
Ryż arborio — jak smakuje?
Ze względu na wysoką zawartość skrobi ryż ten ma raczej mdły smak, jednak wymieszany z sosen, czy innymi składnikami, idealnie do nich pasuje. Szybko również wchłania smak i zapach z dodatków, z którymi jest podawany, dlatego smakuje wyśmienicie.
Gotowanie ryżu arborio
Możesz ugotować ryż arborio tak jak zwykły ryż — w średnim garnku lub rondlu z grubym dnem zagotuj 2 szklanki osolonej wody na średnim ogniu. Dodaj 1 łyżkę oliwy z oliwek lub masła, wróć do wrzenia, a następnie dodaj 1 szklankę ryżu Arborio. Przykryj i zmniejsz moc źródła ciepła. Gotuje przez około 20 minut — do momentu, aż ryż wchłonie wodę i będzie al dente.
Ryż arborio można również gotować na parze.
Czy można mieć uczulenie na ryż?
Alergia na ryż jest stosunkowo rzadką alergią pokarmową u małych dzieci i zwykle pojawia się w okresie niemowlęcym. Jakie są objawy reakcji alergicznej na ryż? Klasyczne reakcje alergiczne zwykle obejmują czerwoną, swędzącą wysypkę zwaną pokrzywką, która pojawia się w ciągu kilku minut po spożyciu pokarmów zawierających ryż. U dorosłych występuje niezwykle rzadko.
Przechowywanie
Po otwarciu opakowania przechowuj go w hermetycznym pojemniku. Jeśli kupiłeś ryż w worku, przechowuj go w czystym, suchym pojemniku z pokrywką.
Ugotowany ryż należy przechowywać w lodówce w temperaturze od 4°C do 8°C i spożyć w ciągu 48 godzin.
Powszechnie dostępny w supermarketach i delikatesach, czasami oznaczony po prostu jako „ryż risotto”.
W BioMarket dostaniesz go w 0,5 i 1 kg opakowaniach.